Zajímavosti

Poklad mezi mláďaty. Zoo Zlín ukázala první fotky afrického slůněte

Poklad mezi mláďaty. Zoo Zlín ukázala první fotky afrického slůněte
Zdroj: Zoo Zlín

Zoologická zahrada ve Zlíně ukázala fotografie mláděte slona afrického, které je první svého druhu narozené v České republice. Jedná se tak o mimořádný úspěch. Mládě přišlo na svět v neděli ráno. Je to sameček, který se má čile k světu.

Už v neděli se zlínská zoo pochlubila vzácným přírůstkem, první fotky slůněte zveřejnila ale až o den později. Podle chovatelů je mládě vitální a 27letá samice Kali o něj starostlivě pečuje.

"Je to sameček, je zdravý a aktivní. Samice Kali se od prvních okamžiků projevuje jako starostlivá matka, do péče o mládě se skvěle zapojila také slonice Zola. Vše se prozatím jeví v naprostém pořádku," řekl ředitel zoo Roman Horský.

Krátce po porodu Kali se slůnětem vyrazila do venkovního výběhu

Porod trval jen několik minut a neprovázely ho žádné komplikace. "Všechny slonice byly pospolu do poslední chvíle před porodem, vše probíhalo tak, jak je to obvyklé i v přírodě. Kali instinktivně nutila mládě vstávat, čistila je, pomáhala jí i Zola. Slůně se poprvé postavilo asi 20 minut po porodu. Vše jsme měli možnost znovu sledovat díky kamerovému záznamu," prozradil Horský.

Návštěvníci zatím nemají možnost slůně spatřit na vlastní oči. V neděli ráno pavilon i okolí venkovního výběhu pracovníci zoo uzavřeli, aby mělo stádo co největší klid. Zatím se počítá s tím, že tato situace bude trvat minimálně tento týden.

Související obsah

"Pro stádo je to nová zkušenost, i když zatím vše probíhá podle předpokladů, nemáme ještě zdaleka vyhráno. Chov afrických slonů je naprosto odlišný a mimořádně náročný, přistupujeme proto ke všemu s velkou pokorou a chceme být opravdu maximálně opatrní. Tyto dny jsou pro zdárný vývoj slůněte nejdůležitější," vysvětluje ředitel.

Je to vůbec poprvé, kdy se nejen ve Zlíně, ale v rámci celé České republiky narodilo mládě slona afrického. Kromě zlínské zoo tento druh chovají ve Dvoře Králové. V minulosti byli sloni afričtí součástí i pražské zoologické zahrady, ta má ale nyní pod svými křídly pouze stádo slonů indických. Loni se tam narodily dvě samičky Lakuna a Amalee.

Amalee měla první narozeniny minulý měsíc. Lakuna je oslavila již na konci března a od chovatelů dostala třípatrový dort.

Podívejte se, jakou z něj měla radost:

TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz