Domácí

Kryptu v pražské Loretě začali opravovat, jsou v ní unikátní malby

Restaurátoři v pondělí zahájili práci na unikátní podzemní kryptě v pražské Loretě. Přesněji na freskách, které zdobí zdi hrobky. Budou zjišťovat, v jakém stavu malby jsou a jakou technikou jsou vytvořeny. Pokud vše dobře dopadne, mohla by se krypta v budoucnu otevřít i veřejnosti.

Černobílé fresky, které v hrobce uzavřel kamenný kvádr už na konci osmnáctého století. Restaurátoři se jim podívali na zoubek po dlouhých deseti letech. Kdo je vytvořil, to je předmětem dohadů.

"Všechny vznikly podle grafických předloh vlámských a holandských. A ta hlavní scéna - vzkříšení lazara - vznikla podle Rembrandtovy grafické předlohy," uvedla kurátorka Markéta Baštová.

Restaurátoři nyní budou zkoumat, jakou metodou jsou fresky vytvořeny a jak se na nich podepsal zub času.

"Josef II. nechal na konci 18. století všechny krypty v Praze, a asi i jinde, zazdít, zaslepit, tak došlo k tomu, že je tam větší vlhkost, než by měla být," řekl ředitel Lorety Petr Bašta.

Související obsah

Pokud je dokáží ochránit před změnami počasí, mohla by se na ně v budoucnu chodit dívat také veřejnost. Teď jí musí stačit model hrobky.

"Sloužila jako místo posledního odpočinku. Tato krypta byla určená pro dobrodince loretánské. To znamená pro ty, kteří nějakým způsobem přispěli k rozvoji Lorety," doplnil Bašta.

Kostel Narození Páně takové krypty nabízí hned tři.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz