Domácí

Vlk, nebo pes? Ochránci na Domažlicku pátrají po tajemném zvířeti

Vlk, nebo pes? Ochránci na Domažlicku pátrají po tajemném zvířeti
Zdroj: TV Nova

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) dostala během května několik oznámení o pozorování vlka v okolí obce Rybník na Domažlicku. Z pořízených záběrů však není jasné, zdali se opravdu jedná o vlka či jiné zvíře. Místní pozorovatele však znepokojuje fakt, že se pohybuje v blízkosti lidských domovů.

Agentura ochrany přírody a krajiny začala okolí Rybníku podrobněji monitorovat, aby zjistila, o jaké zvíře se jedná. Zároveň také chce sledovat jeho chování. Obyvatele navíc znervózňuje, že zvíře je krotké a nechalo se natáčet.


"Samotné přiblížení vlka na vzdálenost menší než 30 metrů, zvláště pokud je pozorovatel v autě, ještě nemusí být projevem nepřirozeného chování. Vlci ve dne špatně vidí a může se stát, že hned nerozeznají člověka, kterému se jinak raději vyhnou. Opakované pozorování zvířete v blízkosti lidských sídel však vyžaduje naši pozornost," popsala Milena Prokopová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Související obsah


Obec rybník se nachází v srdci CHKO Český les, kde se vlci vyskytují už od roku 2017. Dosud se pohybovali především v lesích a lovili převážně lesní zvěř. Díky tomu jsou škody na hospodářských zvířatech v okolí ve srovnání s jinými oblastmi s výskytem vlků minimální.


Podle AOPK jsou pozorováni také na pastvinách, ale v bezprostřední blízkosti lidských obydlí jen velmi výjimečně, a zatím nikdy ne opakovaně.


"V místech, kde vlci žijí, je potřeba dodržovat několik pravidel, abychom předešli rizikovým situacím. Klíčové je, aby si vlci nezvykli na přítomnost člověka – neměli by se třeba lákat na potravu kvůli focení či pozorování, zbytky jídla či uhynulá domácí zvířata by neměla volně ležet venku. Vlk se totiž jako velmi inteligentní zvíře snadnému získávání potravy rychle naučí a dokáže tuto znalost předat i svým potomkům a dalším členům smečky. Není také vhodné, aby ve vlčím teritoriu volně pobíhali psi, protože vlci je vnímají jako konkurenty a mohou na ně zaútočit,“ vysvětlila Jindřiška Jelínková z AOPK ČR.

Vlci procházejí obcí na Liberecku. Roztrhali tam už několik ovcí. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Hvězdný herec z Harryho Pottera zkolaboval při golfu

Anglický herec Tom Felton (34), hvězdný představitel rivala hlavního hrdiny z filmů o Harry Potterovi Draca Malfoye, zkolaboval při golfovém utkání celebrit ve Spojených státech. Ze hřiště ho musela odvézt záchranka. O zdravotním stavu herce a vášnivého golfisty nejsou k dispozici bližší informace.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz