Zahraničí

Soud v Haagu potvrdil doživotí pro velitele Ratka Mladiće za genocidu

Haagský tribunál potvrdil doživotí pro velitele srbské armády Ratka Mladiće za genocidu, na níž se podílel při válce v Jugoslávii.

Devětasedmdesátiletému bosenskosrbskému armádnímu veliteli Ratku Mladićovi zamítl soud v Haagu odvolání proti doživotnímu trestu za genocidu a další válečné zločiny za jugoslávské války na začátku 90. let minulého století. Informaci přinesla agentura AP.

"Odvolání soud zamítl v celém znění a potvrdil doživotní rozsudek," uvedla v úterý soudkyně Prisca Matimba Nyambeová. Soud ale také zamítl odvolání žalobců, kterým se nelíbilo zproštění viny Mladiće v jednom bodě obvinění z genocidy spojené s etnickými čistkami.

Související obsah


Mladić, známý také jako "bosenský řezník", velel jednotkám, které se podílely na masakru v Srebrenici, kde zemřelo několik tisíc Bosňáků. Účastnil se také téměř čtyřletého obléhání Sarajeva, doprovázeného zločiny proti lidskosti.

Podívejte se na reportáž TV Nova k masakru v Srebrenici, od níž loni uplynulo 25 let:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz