Zahraničí

Nejlepším městem pro život je Auckland, Praha se výrazně propadla

Nejlepším městem pro život je Auckland, Praha se výrazně propadla
Zdroj: Profimedia

Studie zveřejněná ve středu ukázala, jak pandemie zamíchala pořadím světového žebříčku měst s nejlepší kvalitou života. Metropole v Austrálii, Japonsku a na Novém Zélandu rázem poskočily na přední místa, kterým předtím vévodila evropská města. Praha naopak zažila výrazný propad.

Na vrchol každoročního průzkumu nejlepších měst k životu se v letošním roce dostal novozélandský Auckland, po němž následují Ósaka a Tokio v Japonsku, Adelaide v Austrálii a Wellington na Novém Zélandu. Vesměs se jedná o města, která se dokázala rychle a efektivně postavit světové pandemii koronaviru.

"Auckland se dostal na vrchol žebříčku díky úspěšnému přístupu k pandemii covidu-19, který umožnil, aby jeho společnost zůstala otevřená a město si tak nejvíc polepšilo," uvedla analytická jednotka Economist Intelligence Unit. Naproti tomu evropským městům se v letošním ročníku obzvláště nedařilo.

Související obsah

"Vídeň, dříve zvolená jako nejlepší město k životu na světě v letech 2018-20, klesla na 12. místo. Osm z deseti největších propadů žebříčku jsou evropská města," uvádí studie. Celkově největším propadem mezi evropskými městy bylo přístavní město Hamburk v severním Německu, které kleslo o 34 míst na 47. místo.

Výrazný propad v žebříčku zažila i Praha, která skončila na 72. místě, což je o 27 příček horší skóre než v minulém roce.

  

Tento trend byl motivován "stresem v nemocničních centrech", který se podle studie zvýšil ve většině německých a francouzských měst a vedl ke "zhoršení skóre zdravotní péče". Tlak na evropské zdravotnické systémy měl také negativní dopad na kulturu a celkovou životaschopnost kvůli omezení pohybu, uvedl the Economist.

Související obsah

Nejvýraznější skok zaznamenalo Honolulu na Havaji ve Spojených státech, které se umístilo na 14. místě v žebříčku a posunulo se o 46 míst kvůli dobře zvládnuté protipandemické strategii a rychlému očkovacímu programu.

Naopak poslední příčku obsadil Damašek, který zůstává městem, kde je život kvůli pokračující občanské válce v Sýrii nejtěžší.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz