Zajímavosti

Úžasná nebeská podívaná v Česku. Měsíc částečně zakryl Slunce

Po více než šesti letech jsme se dočkali částečného zatmění Slunce. Vzácný jev se na obloze objevil ve čtvrtek 10. června okolo poledne. Navíc proběhl mimořádně vysoko nad obzorem, bylo možné ho proto pozorovat v případě dobrého počasí z celého Česka.

Měsíc při zatmění Slunce zakryl až 19 % slunečního průměru. Přestože v Česku jsme mohli vidět pouze částečnou fázi, ve skutečnosti šlo o zatmění prstencové (Měsíc leží dál a jeví se tudíž menší než Slunce, hvězdu tedy nezakryje dokonale).


"Česko i Slovensko se nacházelo na okraji zóny úkazu, který se jako tzv. prstencové zatmění odehrál v Kadaně, Grónsku a Rusku. Jako částečné jej viděli lidé v severovýchodní Americe, prakticky v celé Evropě a ve velké části Asie,“ uvedl astronom Petr Horálek.Úkaz bylo možné v České republice pozorovat po 11:35. Nejlepší podívaná byla mezi 12:30 a 12:55. Konec poté nastal zhruba 20 minut až půl hodiny před 14. hodinou.

Zatmění pozorovali lidé po celém světě. Podívejte se na zahraniční videa:


Při pozorování zatmění Slunce však lidé nesměli zapomenout na bezpečností pravidla. Po přímém pohledu na Slunce totiž hrozí vážné nebo dokonce trvalé poškození zraku, a to i při značném procentu zakrytí Slunce Měsícem.

Související obsah


"Už vůbec se na Slunce při zatmění nedívejte přes okulár dalekohledem, který je zcela nechráněný speciálním filtrem. Přímé pozorování vyžaduje právě užití speciálního filtru pro ochranu zraku,“ nabádá Horálek.


Během následujících devíti let bude poté možné v Česku pozorovat dalších šest částečných zatmění. Lidé se na ně mohou těšit v roce 2022, 2025, 2026, 2027, 2029 a 2030.

Zemi na konci května ozářil krvavý superměsíc. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz