Domácí

Firmy uvedly, jestli by mohly začít nabírat. Některé děsí home office

Firmy uvedly, jestli by mohly začít nabírat. Některé děsí home office
Zdroj: Getty Images

Průzkum mezi stovkami zaměstnavatelů ukázal, jak to může v dalším kvartálu vypadat s pracovními místy. Ačkoliv se firmy snaží zavádět home office, většina z nich z něj má různé obavy.

Jedenáct procent zaměstnavatelů podle nejnovějšího průzkumu personální agentury ManpowerGroup očekává, že se situace kolem náboru pracovníků v dalším kvartálu zlepší, čtyři procenta si naopak myslí, že to bude horší. Drtivá většina se ale přiklání k tomu, že další čtvrtletí bude beze změn.


"Rostoucí nezaměstnanost v době pandemie neznamenala pro zaměstnavatele snadnější nábory. Propouštění v gastronomii, službách a administrativních provozech nepřineslo nové uchazeče do průmyslu, zdravotnictví nebo školství. Poptávka firem se stále více míjí s dostupnými uchazeči, protože pandemie zmrazila trh práce. Kdo nemusí, nemění zaměstnání, protože to znamená nejistotu a riziko," řekla generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika Jaroslava Rezlerová.

Nejvíce očekávají, že budou nabírat, zaměstnavatelé ve stavebnictví a zpracovatelském průmyslu. Čistý index trhu práce, tedy rozdíl mezi procentem zaměstnavatelů, kteří budou nabírat a propouštět, je v tomto odvětví plus 13 procent. Následuje ubytování a stravování s indexem plus devět procent, dále pak finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům a ostatní služby, tedy státní správa, zdravotnictví, vzdělávání, kultura, osobní služby, doprava, skladování a komunikace, s indexem plus šest procent.

Nábory dle velikosti firem a oblastí


Nárůst počtu zaměstnanců očekává s indexem plus pět procent odvětví velkoobchod a maloobchod a také ostatní výroba, tedy výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody; zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov; těžba nerostných surovin, s indexem plus tři procenta.


Nejvíce by mohly nabírat velké společnosti s více než 250 pracovníky. Tempo náboru zaměstnanců se ale může snižovat u menších zaměstnavatelů. Více by se mohlo nabírat v Praze a na Moravě a ve Slezsku, kde je index plus devět procent, v Čechách je to pak plus pět procent.

Související obsah

Flexibilita a home office


Celkem čtyři pětiny českých firem budou vyžadovat, aby většina jejich pracovníků byla na pracovišti po celou dobu své pracovní doby. "V minulém čtvrtletí to bylo 62 procent. Čtrnáct procent předpokládá, že jejich zaměstnanci budou kombinovat práci z domova s prací na pracovišti. Pouze dvě procenta firem předpokládají, že jejich zaměstnanci budou pracovat vzdáleně po většinu pracovní doby. Čtyři procenta českých zaměstnavatelů prozatím neví," srovnala Samková.

U pozic, které jsou tradičně považované za neflexibilní, se 60 procent společností pokouší zavést vyšší flexibilitu. Celkem 36 procent zaměstnavatelů zavede pružnou pracovní dobu nebo stlačené pracovní týdny, 35 procent plánuje zavést flexibilní začátek a konec pracovní doby, 32 procent plánuje nabízet kombinaci práce na dálku a práce na pracovišti, 9 procent umožní zaměstnancům vybrat si, odkud budou pracovat a 8 procent zavede sdílená pracovní místa.

Určité obavy z home office má více než polovina firem. Ze všech firem jich 18 procent uvedlo, že jejich největší obavou v souvislosti s prací na dálku je snížení produktivity. U 14 procent se objevují obavy ohledně horší spolupráce s kolegy. Strach ze zajištění dobrých pracovních podmínek má 12 procent. Ztráty firemní kultury se hrozí 4 procenta zaměstnavatelů a 2 procenta má obavy týkající se inovací.


Průzkumu Index trhu práce se zúčastnilo celkem 705 českých zaměstnavatelů, opakuje se každé čtvrtletí.

Řada lidí během pandemie změnila obor, chybí pracovníci v gastronomii. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Z Benziny se stane Orlen

Po více než 60 letech mění název nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic Benzina. Polský vlastník ji přejmenuje na Orlen. Čerpací stanice se již od ledna jmenovaly Benzina Orlen, Benzina teď z názvu vymizí úplně. Pod novým názvem se objeví prvních několik stanic v prosinci. Změna názvu se bude týkat rovněž čerpacích stanic Benziny na Slovensku.

Píše se na Deník.cz