Domácí

Zemřela Libuše Šafránková. Legendární Popelce bylo 68 let

Česko zasáhla smutná zpráva. Pouhé dva dny po 68. narozeninách zemřela herečka Libuše Šafránková, která se vepsala do srdcí dětí i dospělých rolí Popelky. Její syn Josef Abrhám ml. to potvrdil webu CNN Prima News. V roce 2014 bojovala se zákeřnou rakovinou plic, při operaci přišla o pětinu plic. Teď bohužel vydechla naposledy.

Do hereckého nebe odešla další z legend českého filmu. Libuše Šafránková zemřela nečekaně. Webu CNN Prima News to potvrdil její syn. V posledním desetiletí se totiž téměř neobjevovala na veřejnosti. Téměř úplně do ústraní se stáhla v roce 2014, kdy Šafránkové diagnostikovali rakovinu plic. Světla reflektorů pak přestal vyhledávat i její manžel Josef Abrhám. O svém zdravotním stavu dlouhodobě odmítala mluvit.

Šafránkovou v pondělí, tedy v den jejích 68. narozenin, převezli do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Mluví se o tom, že se jí vrátila rakovina. O dva dny později vydechla naposledy.

Související obsah

Popelka, Večernice, manželka Vrány z komedie Vrchní, prchni!, maminka z Obecné školy nebo Báječných let pod psa i Klára z Kolji. Díky těmto a mnoha dalším rolím Česko na Šafránkovou nikdy nezapomene. První zmíněná je dokonce dodnes mezinárodním hitem, který neodmyslitelně patří k vánočním svátkům v Německu, Norsku i Rusku.

S manželem Abrhámem si společně zahráli třeba v komedii Svatební cesta do Jiljí. Zářila i v seriálech, třeba jako Karlička Formánková v Četnických humoreskách nebo Růženka z Cirkusu Humberto.

Související obsah

Boj se zákeřnou rakovinou

Herečka bojovala s rakovinou před lety statečně, podstoupila i náročnou operaci. Ta ji připravila o pětinu plic, nemoc ale tehdy porazila. „Je mi moc dobře a cítím se opravdu skvěle. Beru to ale všechno s obrovskou pokorou, proto nikomu raději neříkám, že mi je fajn. Pokorně děkuji tomu nahoře, ale nikdy nevíte,“ svěřila se po těžkém období Blesku.

Přestože se s nepřízní osudu statečně popasovala, venku se pořád objevovala jen sporadicky. Na Vánoce 2017 ji vyfotili na pražském sídlišti, z toho, že ji někdo vidí, ale neměla radost. O rok později slavila Abrhámovy narozeniny s dětmi a všemi vnoučaty v obyčejné hospodě. A v březnu 2019 přišli slavní manželé na pohřeb Stanislava Zindulky. To bylo naposledy, co se Šafránková ukázala příznivcům.

Související obsah

Prkna, jež znamenají svět

Libuše Šafránková se narodila 7. června 1953 v Brně. Vyrůstala ve Šlapanicích nedaleko moravské metropole, v roce 1971 ve městě absolvovala Státní konzervatoř. V té době už hrála ve Státním divadle v Brně. A prknům, jež znamenají svět, zůstala věrná i během své bohaté filmové kariéry. V roce 1972 odešla do Prahy a působila v Činoherním klubu. V letech 1992 až 1994 hrála i v Národním divadle.

Diváci si budou pamatovat půvabnou dívčí tvář Libuše Šafránkové z mnoha filmových, divadelních i televizních rolí. Připomeňte si je:

Na kontě tak měla také nespočet divadelních rolí. Zahrála si třeba neteř Soňu v Čechovově Strýčku Váňovi, dohazovačku Teklu v Gogolově Ženitbě nebo Jenny v Žebrácké opeře Václava Havla. Aplaudovali jí i za hry Cesta dlouhého dne do noci, Tři v tom nebou Bouře.

Její vůbec poslední rolí byla babička Achbergerová v česko-slovenské komedii Jak jsme hráli čáru.

Libuše Šafránková s manželem Josefem Abrhámem tvořili pár jak v životě, tak i na televizních obrazovkách. Podívejte se na příběh lásky, která trvala přes 40 let:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz