Domácí

Před 79 lety nacisté vypálili Lidice, vymazat obec z mapy se jim nepodařilo

Ve čtvrtek 10. června uplynulo 79 let od vypálení Lidic nacisty. Po atentátu na Reinharda Heydricha 27. května 1942 byla obec po rozkazu K. H. Franka srovnána se zemí. Muži byli zastřeleni, ženy a děti převezeny do koncentračních táborů.

Pamětníci a přeživší si ve čtvrtek připomínají zničení původní obce Lidice v roce 1942. Tu na rozkaz říšského protektora Karla Hermanna Franka vypálila nacistická vojska poté, co byl v květnu téhož roku spáchán v Praze atentát na jednoho z nejvyšších představitelů nacistického Německa Reinharda Heydricha.


Při této krvavé odplatě bylo 173 mužů zastřeleno a ženy a většina dětí byly převezeny do koncentračních táborů. Po druhé světové válce se vrátilo 143 žen a po usilovném pátrání i 17 dětí.

Původní záměr nacistů vymazat obci z povrchu světa ale nevyšel. Lidice byly obnoveny na jiném místě a řada náměstí, ulic, obcí nebo dokonce i žen na celém světě nese jméno obce.

Související obsah


Na původním místě vznikl Památník Lidice, který spravuje příspěvková organizace. Ta se stará o to, aby na tento hrozivý zločin nebylo zapomenuto. V prostorách památníku se nachází také stálá expozice.


V sobotu 12. června se uskuteční bez přítomnosti veřejnosti pietní akt. Na hromadný hrob zavražděných lidických mužů budou v dopoledních hodinách za zpřísněných bezpečnostních opatření oficiálně položeny pouze věnce přeživších a nejvyšších státních představitelů.

Připomeňte si 79 let od vypálení Lidic s historikem Eduardem Stehlíkem:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz