Domácí

V brněnské zoo se narodila levhartí dvojčata. Pohlaví chovatelé neznají

Brněnská zoologická zahrada si připsala další úspěch. Levhartice Nayana v pondělí nad ránem porodila dvě mláďata a vzorně se o ně stará. Jde už o druhý odchov desetileté Nayany a stejně starého samce Daana.

"Za posledních dvacet let se v naší zoo vystřídalo devět levhartů cejlonských, ale až Nayana a Daan vytvořili stabilní a harmonizující pár. Mláďat tohoto poddruhu levharta se v zoologických zahradách nerodí mnoho, proto z nich máme stejnou radost jako při prvním odchovu v roce 2017,” řekl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.


Brněnský chov levhartů cejlonských je důležitý v rámci evropských zoologických zahrad, které se společně podílejí na záchraně těchto vzácných kočkovitých šelem z ostrovu Srí Lanka. Dvojčata jsou pro záchranný program cenným příspěvkem.

Související obsah

"Nayana se o dvojčata od první chvíle vzorně stará, mláďata jsou vitální a pravidelně pozorujeme kojení. I přesto je u každého odchovu prvních čtrnáct dnů kritických, kdy pečlivě sledujeme každou změnu. Ale s ohledem na to, že je to Nayanin druhý porod, věříme, že vše dopadne dobře a samice se mláďaty během léta pochlubí i návštěvníkům," vysvětlila kurátorka chovu savců Šárka Mikátová.

Samec Daan se narodil v roce 2011 v Burgers’ Zoo v nizozemském Arnhemu a Nayana ve stejném roce v bratislavské zoo. Sameček a samička z jejich prvního vrhu odešli do Zoo Ostrava a Zoo Jihlava. Ve volné přírodě se levharti cejlonští vyskytují na ostrově Srí Lanka. Na Srí Lance jich aktuálně zbývá jen něco mezi 750 a 900 jedinci a poddruh je proto veden jako ohrožený. Typickým znakem levhartů jsou černé skvrny na jinak žlutohnědé srsti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz