Domácí

Na Slovensko se dostal nebezpečný komár. Může se objevit i v Česku!

Na Slovensko se dostal nebezpečný komár. Může se objevit i v Česku!
Zdroj: Profimedia

Na jihu Slovenska se objevili původně asijští komáři, kteří mohou přenášet různé nebezpečné choroby. Možnosti jejich rozšíření v Česku zkoumají také odborníci z České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze.

Biomedicínské centrum Slovenské akademie věd (SAV) v pátek oznámilo, že se na jihu země objevil komár Aedes japonicus japonicus. Odhalil ho monitoring invazivních druhů komárů v roce 2020. Informaci přinesl portál tvnoviny.sk.


Aedes japonicus japonicus může přenášet virus Zika a způsobovat horečku dengue, nemoc chikungunyu či japonskou encefalitidu, kromě toho třeba i západonilskou horečku.

Související obsah


Komár se ale může dostat i do České republiky. Tohoto hmyzu si všímají už i čeští odborníci. "V současné době s jednou mojí studentkou pracujeme na mapě, která by predikovala možnosti rozšíření tohoto komára ve střední Evropě a České republice," řekl pro TN.cz Jiří Černý z Fakulty tropického zemědělství (FTZ) České zemědělské univerzity v Praze.


Nebezpečí hrozí i od komára tygrovaného, který se běžně vyskytuje v jižní Evropě, například ve Španělsku či Itálii. "Mohou se k nám dostat například při obchodování s pneumatikami. Do pneumatik nateče voda a stane se z nich ideální místo pro komáři larvy. Dost často komáři mohou cestovat spolu s turisty či kamioňáky, takže kolegové ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ), kteří se zabývají monitoringem členovců, tyto invazní komáry chytají poblíž velkých záchytných parkovišť pro kamioňáky," vysvětlil Černý.

Komár tygrovaný:

Zdroj: Profimedia


Komár tygrovaný přenáší nejrůznější nemoci. "Z těch dvou nejvýznamnějších bych zmínil chikungunyu, což je onemocnění kloubů, které je typické pro tropické oblasti, ale v poslední době se objevila velká epidemie této nemocí v Popádí v severní Itálii. Tam byla zavlečena z Indie cestovateli a v místě se šířila právě komáry tygrovanými. Komár přenáší také virus zika," přiblížil Černý.

Komáru tygrovanému by se mohlo nejvíce dařit na jihu Česka. "Podle různých klimatických modelů na místech, jako je jižní Morava kolem Břeclavi a podobně, by komár tygrovaný neměl mít problém se usadit a přežívat tam dlouhodobě," dodal Černý.

V Česku začíná sezóna komárů. Na Břeclavsku jejich larvy ničí hygienici. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz