Domácí

Adam má po operaci trvalé následky, soud by dnes měl rozhodnout

Pardubický soud se ve středu zabýval případem Adama Vyčítala, který začal masivně krvácet po operaci mandlí a lékařské pomoci se mu dostalo až za několik dlouhých minut. Policie v minulosti obvinila z trestného činu tři zdravotníky a pardubickou nemocnici. Zdravotníci nebyli schopni chlapci poskytnout pomoct. Té se Adam dočkal až za několik dlouhých minut. Soud má za sebou výslechy obžalovaných. Hlavní líčení bude pokračovat v září.

Událost, která se stala 14. května 2017 v pardubické nemocnici, způsobila malému chlapci trvalé následky. Po operaci mandlí začal silně krvácet a trvalo několik minut, než se Adam dočkal pomoci. Chlapec má od té doby vážně poškozený mozek. Okresní státní zastupitelství v Pardubicích podalo obžalobu na tři zdravotníky a pardubickou nemocnici.

V úterý o půl deváté ráno začalo soudní řízení. Obviněnému personálu, který měl tu noc službu, hrozí až čtyři roky ve vězení.Obžaloba má 75 stran.

Píše se v ní, jak lékařka měla o stavu dítěte informovat nadřízeného, ale neudělala to. Měla mít u sebe mobilní telefon, ale ten zůstal na pokoji. Když sestra volala pomoc, vytočila špatné číslo. Dítě nakonec krvácelo celých třináct minut a nikdo se o něj údajně nepostaral.

Související obsah

"U zdravotní sestry Chovancové se to týká přečinu úmyslného, a to neposkytnutí pomoci. U zdravotní sestry Špásové a doktorky Šípkové se to týká nedbalostního přečinu těžké ublížení," uvedl státní zástupce Lukáš Hrubý.
 

"Máme za prokázané, že tehdy osmiletý chlapec vinou sloužícího personálu skončil s fatálním poškozením zdraví," uvedla v roce 2019 mluvčí policie Ivana Ježková.


Událost zachytila bezpečnostní kamera. Na videu je možné vidět, jak chlapec stojí na chodbě sám se svou maminkou v kaluži krve. Lékařka od něj v klidu odešla, stejně tak i zdravotní sestra. Kompetentní lékař se k Adámkovi dostal až za 13 minut, to už byl ale chlapec v bezvědomí. Oživovali ho 45 minut, skončil ale s poškozeným mozkem v kómatu. Dříve zdravý kluk nyní dostává potravu hadičkou a nehýbe se.

Soud má za sebou výslechy obžalovaných. Hlavní líčení bude pokračovat v září.
 

Policisté obvinili lékařku, dvě sestry i nemocnici kvůli případu Adámka. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz