Zahraničí

Soud znovu řešil vraždu Kuciaka, zrušil nevinu Kočnera a Zsuzsové

Slovenský nejvyšší soud znovu otevřel ostře sledovaný případ vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. V úterý odpoledne zrušil rozsudek specializovaného trestního soudu, který osvobodil podnikatele Mariana Kočnera a jeho spolupracovnici Alenu Zsuzsovou, u níž si právě Kočner měl smrt reportéra objednat.

Případ vraždy investigativního reportéra Jána Kuciaka se vrátí k trestnímu soudu. Jeho loňské rozhodnutí o nevině Kočnera a Zsuzsové v úterý zrušil nejvyšší soud.

Do budovy soudu dorazili v pozici diváků i rodiče zavražděného novináře a matka jeho snoubenky Martiny. I snoubenka zahynula na začátku roku 2018 rukou vraha. "Já čekám, že to pro nás skončí dobře, že se to vrátí ke specializovanému soudu," řekl při příchodu novinářům Kuciakův otec. Že nejvyšší soud osvobozující verdikt trestního soudu zvrátí, věřila i matka Martiny Kušnírové. Uvedla, že očekává spravedlnost.

Rodiče Jána Kuciaka věřili u soudu ve spravedlnost. Podívejte se na reportáž ze Slovenska:

Žalobce předložil nejvyššímu soudu i nové důkazy, kterými senát hodlal přesvědčit, že Kočner a Zsuzsová jsou vinní. Jsou mezi nimi například data z chytrých hodinek Zsuzsové, která ukazují, že se jí po vraždě Kuciaka a jeho snoubenky nepřirozeně zvýšil tep.

Nechyběla ani analýza komunikace mezi ní a Kočnerem. Ta má dokazovat, že zprávy, které si Kočner a Zsuzsová posílali, byly šifrou a ve skutečnosti se týkaly právě vraždy, píše portál topky.sk. Žalobce také požadoval, aby případ po zrušení loňského rozsudku skončil u jiného soudního senátu než původně.

Související obsah

Kromě Kočnera a Zsuzsové, která se jednání neúčastnila, stanul před senátem Nejyššího soudu i Tomáš Szabó. Ten podle obžaloby pomáhal nejen při vraždě Kuciaka, ale podílel se i na vraždě podnikatele Petra Molnára. Szabóa na rozdíl od Kočnera a Zsuzsové specializovaný trestní soud neosvobodil, uložil mu 25 let. Nejvyšší soud verdikt potvrdil. Kočnera a Zsusovou nemohl odsoudit napřímo, znovu tak rozhodne trestní soud.

Novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou vrah zastřelil 21. února 2018 v jejich domě v obci Velká Mač. Těla byla objevena až o několik dní později, když se ani jeden z nich neozýval kolegům ani blízkým. Vražda rozpoutala na Slovensku vlnu demonstrací a vedla k pádu vlády Roberta Fica.

Připomeňte si vraždu v reportáži TV Nova z letošního února:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz