Naše Česko

Čechy spojuje turistická vášeň. Nová trasa vede kolem naší země

Češi patří k nejpočetnějším a nejvášnivějším turistům na světě. Síť značených tras se neustále rozšiřuje a patří k nejpropracovanějším v Evropě. Mezi nejnovější projekty patří dálkový pochod Stezka Českem – dva tisíce kilometrů dlouhá trasa okolo naší země.

Česko má nejhustší síť turistického značení v Evropě, a pokud byste prošli všech zhruba 45 tisíc kilometrů stezek, objevili byste na nich asi 50 tisíc směrovek. Ta největší viset nikde nebude. Klub českých turistů se s ní pochlubil při oslavě 133. výročí vzniku spolku.

Ročně stojí udržování sítě turistického značení zhruba 14 milionů korun. A ročně musí značkaři opravit 15 tisíc kilometrů tras. Čechům by totiž chyběly, což potvrdili lidé i v anketě. "Co se týče značení, rozhodně vyhrává Česko," myslí si jeden z turistů oslovených TV Nova. "Na výlety chodíme rádi a turistické značky využíváme," doplňují další respondenti.

Související obsah

Klub českých turistů oslavil své výročí i novou Stezkou Českem, která měří 2 tisíce kilometrů. Ten, kdo si ji chce projít, ji nemusí ujít celou. Stezka má deset etap a každá vede přes jedno z českých pohoří.

"Ve facebookové skupině je asi 15 tisíc lidí. Stal se z toho takový fenomén, se kterým jsme rozhodně nepočítali," přiznal cestovatel a zakladatel projektu Stezka Českem Martin Úbl. Oslavy v Praze si užili hlavně budoucí turisté. "Určitě, ať jdou do přírody a ať nesedí hlavně u počítačů," poznamenala atletka Linda Průšová.

Pro rodiny s dětmi byl připraven zábavný program zaměřený na ochranu přírody a lesů. K dispozici byly i suvenýry v podobě turistických značek. Část výtěžku bude věnována na vybudování tras pro vozíčkáře.

Soňa Barabášová, ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz