Zajímavosti

Boj s oteplováním je možná prohraný, varuje šéf expedice na severní pól

Boj s oteplováním je možná prohraný, varuje šéf expedice na severní pól
Zdroj: Profimedia

Lidstvo možná už dosáhlo nenávratného bodu, před kterým šlo stále odvrátit globální oteplování. Řekl to šéf mezinárodních výzkumníků Marcus Rex, který zkoumá tání ledovců.

"Zmizení ledu, který se obvykle v Arktidě v létě vyskytuje, je pouze jednou z nášlapných min v tomto velkém minovém poli, jenž zobrazuje boj proti globálnímu oteplování," řekl Marcus Rex.


Němec Marcus Rex vedl nedávno jednu z největších expedicí na severní pól. Součástí týmu výzkumníků je 300 vědců z 20 různých zemích. Expedice se v únoru vrátila zpět do Německa poté, co více než rok zkoumala tání ledů poblíž Arktidy a v Severním ledovém oceánu.

Související obsah


Expedice vyšla na více než 140 milionů euro, což je zhruba 3,5 miliardy korun. Vědci během ní posbírali 150 terabajtů dat a přivezli přes tisíc vzorků ledu, informuje RTL.


Rex zároveň uvedl, že tání ledu oproti minulému roku opět zrychlilo. "Pouze následující léta nám umožní určit, zdali můžeme stále odvrátit globální oteplování a ochránit klima, nebo zda jsme již tento důležitý bod zvratu v klimatickém systému překonali," dodal výzkumník.

Zakažte grilování! Zhoršuje globální oteplování, žádají britští zelení. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz