Zajímavosti

Boj s oteplováním je možná prohraný, varuje šéf expedice na severní pól

Boj s oteplováním je možná prohraný, varuje šéf expedice na severní pól
Zdroj: Profimedia

Lidstvo možná už dosáhlo nenávratného bodu, před kterým šlo stále odvrátit globální oteplování. Řekl to šéf mezinárodních výzkumníků Marcus Rex, který zkoumá tání ledovců.

"Zmizení ledu, který se obvykle v Arktidě v létě vyskytuje, je pouze jednou z nášlapných min v tomto velkém minovém poli, jenž zobrazuje boj proti globálnímu oteplování," řekl Marcus Rex.


Němec Marcus Rex vedl nedávno jednu z největších expedicí na severní pól. Součástí týmu výzkumníků je 300 vědců z 20 různých zemích. Expedice se v únoru vrátila zpět do Německa poté, co více než rok zkoumala tání ledů poblíž Arktidy a v Severním ledovém oceánu.

Související obsah


Expedice vyšla na více než 140 milionů euro, což je zhruba 3,5 miliardy korun. Vědci během ní posbírali 150 terabajtů dat a přivezli přes tisíc vzorků ledu, informuje RTL.


Rex zároveň uvedl, že tání ledu oproti minulému roku opět zrychlilo. "Pouze následující léta nám umožní určit, zdali můžeme stále odvrátit globální oteplování a ochránit klima, nebo zda jsme již tento důležitý bod zvratu v klimatickém systému překonali," dodal výzkumník.

Zakažte grilování! Zhoršuje globální oteplování, žádají britští zelení. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz