Zahraničí

Obraz od Davida Bowieho koupil na skládce za 5 dolarů, teď se draží za tisíce

Obraz od Davida Bowieho koupil na skládce za 5 dolarů, teď se draží za tisíce
Zdroj: Profimedia

Kanadská aukční síň Cowley Abbott Fine Art nabízí v aukci obraz rockové ikony Davida Bowieho, který jeho současný majitel loni zakoupil za 5 kanadských dolarů (asi 85 korun) na skládce v Ontariu. Očekává se, že cena obrazu se v online aukci vyšplhá na několik tisíc dolarů, informuje CNN.

Portrét nazvaný "DHead XLVI" je podle Roba Cowleyho, prezidenta aukční síně Cowley Abbott, součástí série přibližně 47 děl, která Bowie vytvořil v letech 1995 až 1997. Dílo má Bowieho charakteristický podpis na zadní straně plátna o rozměrech 9,75 x 8 palce, spolu se značkou, která nese jeho jméno, datum 1997 a popis obrazu jako "akrylové a počítačové koláže na plátně".

Cowley řekl CNN, že prodejce, který si přál zůstat v anonymitě, zaplatil za obraz loni v létě na skládce v South River, která leží asi tři hodiny severně od Toronta, pouhých pět kanadských dolarů (asi 85 korun). Podotkl, že tento člověk není sběratelem umění a obraz se mu prostě líbil.

Související obsah

"Obraz sám upoutal jeho pozornost," řekl Cowley. " Nejdřív si myslel, že je to zajímavé dílo, než ho otočil a uviděl štítky na zadní straně," uvedl. Kvůli prodeji obrazu šťastlivec Cowleyho kontaktoval už v listopadu a od té doby začal pracovat na ověření pravosti díla. Kromě online pátrání kontaktoval odborníka Andyho Peterse, který sbírá Bowieho autogramy od roku 1978. Od roku 2016, kdy Bowie zemřel na rakovinu, ověřuje Peters jeho podpisy na uměleckých dílech, protože trh po umělcově úmrtí zaplavilo množství padělků signovaných tímto slavným zpěvákem.

"Když jsem obraz poprvé uviděl, hned jsem věděl, co to je," napsal Peters v e-mailu pro CNN. Uvedl, že si pamatuje, že obraz se prodával na dnes již zaniklém Bowieho uměleckém webu na počátku milénia. "Nemusel jsem vidět autogram na zadní straně, protože jsem to věděl a podpis mě v tom utvrdil," řekl Peters.

"Problém spočívá v tom, že během své 55leté kariéry Bowie dost změnil svůj podpis, ale v každém autogramu jsou určité nuance, které padělatelé nemohou replikovat." Cowley dodal, že Bowie maloval přátele, rodinu a další hudebníky pro sérii DHead, a dokonce udělal nějaké autoportréty, ale nikdy neidentifikoval své modely.

"V tomto případě je obtížné rozpoznat i pohlaví, protože kromě bočního profilu nemá malba žádné rysy obličeje. Je to docela nápadný portrét, ale je velmi těžké přesně říci, kdo by to mohl být," řekl Cowley. Očekávalo se, že obraz vynese odhadem 9 000 až 12 000 kanadských dolarů (až přibližně 200 tisíc korun), ale tuto cenu pokořil už první den aukce, která končí 24. června.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz