Domácí

Poslanci schválili lex Dukovany, ruské a čínské firmy se stavby neúčastní

Ve středu pokračovalo jednání Poslanecké sněmovny, na programu byl zákon o přechodu ČR k nízkouhlíkové energetice, který řeší stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech. Poslanci už v úterý naznačili, že nalezli dohodu, ve středu se zákonem vyslovili souhlas. Nejprve ale začali řešit dětské skupiny. Bod vrátili do druhého čtení. Hned v úvodu celého jednání se začali hádat o ukončení stavu pandemické pohotovosti.

Někteří opoziční poslanci chtěli ve středu ráno do programu zařadit bod, v rámci kterého by se jednalo o zrušení stavu pandemické pohotovosti. Vládní koalice s podporou KSČM se rozhodla zařazení tohoto bodu vetovat. Nakonec prošel bod, v rámci kterého má vláda informovat o stavu pandemické nouze.

Po schválení programu začala Poslanceká sněmovna řešit novelu zákona o poskytování péče o dítě v dětských skupinách. Poslanci se dohodli na tom, že bod vrátí do druhého čtení. Proti byla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Poslanci jednali také zákon o elektronické komunikaci.

  

Krátce před jedenáctou začali řešit dostavbu Dukovan. Opoziční i koaliční politici už v úterý po jednání poslaneckých klubů oznámili, že nalezli dohodu u takzvaného zákona o přechodu k nízkouhlíkové energetice. Opozice přestala zákon v Poslanecké sněmovně blokovat, měla ale podmínku.

Konec blokace vyměnila za to, že se dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech nezúčastní ruské a čínské firmy. Poslanci se zákonem vyslovili souhlas.

Poslanecká sněmovna začala jednat v 9:00, přímý přenos můžete sledovat živě na TN.cz a TN LIVE.

  

Odpoledne se zákonodárci začali věnovat žádosti o vyslovení souhlasu se stíháním poslance Lubomíra Volného, projednávání bodu nicméně odložili do příští řádné schůze Poslanecké sněmovny.

Od čtvrté hodiny odpolední řešili poslanci novelu zákona o dráhách. Následovalo jednání o sociálně-právní ochraně dětí. Zákonodárci už dopoledne schválili novelu zákona o elektronických komunikacích, která by měla omezit telemarketing. Nově by mohli reklamní společnosti volat lidem pouze na vyžádání. Novelu musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

Následně byla na programu elektronizace zdravotnictví, tu poslanci posunuli do třetího čtění. Jednání by mělo pokračovat i po 18. hodině, kdy bude rozhodováno o členech několika kontrolních a dozorčích rad.

Související obsah

Sněmovna jednala už v úterý, kdy se řešila hlavně novela zákona o pedagogických pracovnících. Ta má mimo jiné zlepšit platové podmínky učitelů, zavádí ale i další věci, se kterými některé strany nesouhlasí. Shodu na novele poslanci nenašli.

Ještě před úterním jednáním Poslanecké sněmovny Piráti oznámili, že se chystají podat žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli výrokům proti jejich straně.


Jednání bylo po 18:00 hodině přerušeno, pokračovat bude čtvrteční deváté hodiny ranní.

Na reportáž TV Nova o úterním jednání se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz