Zahraničí

Mimořádný objev! V Africe našli obří diamant, je třetí největší v historii

Mimořádný objev! V Africe našli obří diamant, je třetí největší v historii
Zdroj: Profimedia

Těžařské firmě v jihoafrické Botswaně se povedlo nalézt neobyčejný diamant. Drahý kámen s téměř dvěma tisíci karáty je třetí největší svého druhu.

Společnost Debswana, která je předním světovým producentem diamantů, mimořádně velký diamant nalezla na začátku června. Ve středu ho světu ukázal prezident Botswany Mokgweetsi Masisi, kterému ho firma předala.

Drahý kámen o velikosti slepičího vejce má 1098 karátů a podle předběžných analýz je třetím největším svého druhu. Druhý největší byl nalezen v roce 2015 a měl 1109 karátů. V roce 1905 byl objeven diamant se 3106 karáty a žádný ho doposud nepokořil.

Související obsah

Debswana drahokam nalezla v diamantovém dole Jwaneng, který je nejvýdělečnější v diamantovém byznysu na celém světě. Každoročně se tam vytěží diamanty, které mají dohromady 12 až 15 milionů karátů.

Podle Bloombergu se zatím neví, jakým způsobem bude diamant prodán a za jakou cenu. Ocenění může trvat několik týdnů. Rekordman z roku 1905 s více než třemi tisíci karátů se prodal v hodnotě 400 milionů dolarů, což s dnešním kurzem vychází na téměř 8 a půl miliardy korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny "svého" politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimir Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny "svého", tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz