Domácí

Definitivní konec. U Příbrami rozebrali poslední telefonní budku v Česku

Dlouhá léta byly skoro na každém rohu, pro obyvatele vesniček často představovaly jedinou možnost, jak se spojit třeba s lékařem - telefonní budky. Nyní se ale tato éra volání v Česku definitivně uzavřela. V Hlubyni na Příbramsku totiž dělníci ve čtvrtek dopoledne demontovali poslední budku v ČR.

Trocha rozbrušování, trocha hrubé síly a poslední telefonní budka v Česku skončila ve čtvrtek krátce před polednem na zemi a dosloužila. Blízká poštovní schránka tak v Hlubyni osiřela.

Český telekomunikační úřad loni rozhodl, že stát přestane telefonní budky dotovat. A společnost O2 se rozhodla, že je nechce provozovat pouze na vlastní náklady.

Využití telefonních budek v posledních letech klesá, i díky masivnímu rozšíření mobilních telefonů. Volací automaty se navíc často stávaly i terči vandalů, což prodražovalo jejich provoz. Budky přitom na ulicích českých měst a vesnic stály déle než století.

Související obsah

I když telefonní budky dnešním dnem kompletně zmizí, někde jejich "torza," už bez samotných telefonních přístrojů, zůstávají i nadále. Na některých místech totiž radnice projevily zájem přeměnit telefonní stanoviště na takzvané knihobudky, kam si lidé mohou zajít pro čtivo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz