Domácí

Zeleninu lze koupit levně rovnou u pěstitelů. Najdete je na nové mapě

Čerstvá zelenina přímo od pěstitelů rovnou do vaší kuchyně. To je cílem nové pěstitelské mapy, kterou spustila Zelinářská unie Čech a Moravy (ZUČM). Lidé si tak mohou přímo na stránkách unie vyhledat nejbližší místo, kde zakoupit zeleninu přímo a obejít tak obchodní řetězce.

Obchodní řetězce mají podle pěstitelů zeleniny velmi vysoké marže. Zelinářská unie se proto snažila vymyslet způsob, jak prodejcům zeleniny, ale i konzumentům, situaci ulehčit. Mapa tak poskytuje jedinečný způsob, jak si zákazníci mohou nakoupit přímo u pěstitele.

Stačí si na mapě vyhledat místo a vydat se tam. Zelináři se do interaktivní mapy přidávají sami a unie doufá, že se mapa v následujících měsících co nejvíce rozroste.

Související obsah


"Mapu pěstitelů jsme plánovali už tak rok zpět a postupně jsme sbírali odvahu a ochotu našich pěstitelů. Projekt spatřil světlo světa začátkem letošního roku. Postupně se nám daří přesvědčovat pěstitele, aby se do ní zapojovali, tak i zákazníky, aby se do ní dívali. Spojujeme první a poslední článek zeleninového řetězce. Producenta a konzumenta," popsala vedoucí mediálního oddělení Zelinářské unie Alice Kouřilová.

"Aktuálně máme okolo 30 pěstitelů a doufáme, že se jich brzo zapojí více a více. Mapa je na našich stránkách. Je primárně určená našim členům z řad pěstitelů, pro které pracujeme. Pěstitelé se zaregistrují sami na našem webu. Napíší si tam plodiny, které chtějí prodávat, a pokud si s tím neví rady, tak jim rádi pomůžeme," dodala Kouřilová.

Kam se vydat za čerstvou zeleninou?

Nejvíce zelinářů se do interaktivní mapy přihlásilo z okolí Středočeského a Ústeckého kraje. Pro zeleninu lze zajet na následující místa.

 

Další pěstitelé se pak nachází v Královehradeckém, Pardubickém, Jihomoravském nebo Moravskoslezském kraji.

 

Hana Střítecká prozradila, jaká éčka jsou přínosná a která nám mohou uškodit. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz