Domácí

Paní Alena natrhala třešně, při pohledu zblízka nevěřila svým očím

Paní Alena natrhala třešně, při pohledu zblízka nevěřila svým očím

Paní Alena si před nedávnem u svého bratra natrhala zvláštně vypadající třešně. Ačkoliv plody vypadají, že by mohly být nemocné, není se čeho obávat. Tento jev totiž způsobují vysoké teploty venku.

Alena navštívila svého bratra, který má na zahradě třešeň. Jelikož plody už byly zralé, tak neváhala a pár si jich natrhala. Když jsi však sladkou peckovinu prohlédla zblízka, nevěřila svým očím.

Třešně, které Alena sesbírala, byly totiž dvouplodové. Na jednom stonku visely dva uzrálé plody, které byly vzájemné srostlé. Ovoce tak připomínalo siamská dvojčata, která můžeme vidět u lidí.

Související obsah

Člověk by mohl na první pohled říct, že je ovoce nemocné a není tedy vhodné k jídlu. To je však omyl. Na sladkém plodu si můžete pochutnat i tak. Dvouplodovost totiž není nijak zvláštní jev.

K tomuto jevu dochází, když v době tvorby květů panuje horké a suché počasí. Dvouplody jsou vytvořeny z takzvaných dvoupístkových květů. Částečně lze tento jev eliminovat pravidelnou závlahou během celého roku. "Může se jednat o poruchu toho rostlinného pletiva, kdy se plod nevyvíjí obvykle," uvedl botanik Zdeněk Kaplan.

Některé odrůdy ovocných stromů tvoří dvouplody častěji, například švestka a slivoně.

Nadšenec pěstuje ve skleníku citrusy z celého světa. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz