Počasí

Čekárny nemocnic jsou kvůli vedru narvané. Lidé kolabují na ulicích

Teploty vysoko nad třicet stupňů ve čtvrtek vyhnaly tisíce lidí k vodě. Ti, kteří to štěstí neměli a museli do práce, často prožili velmi perný den. Záchranáři vyjížděli k obrovskému množství kolapsů z vedra a ošetřovat museli pacienty i v čekárnách.

Koupaliště ve čtvrtek zažila zatím asi největší letošní nával. Můžete na ně ale jen s potvrzením o prodělané nákaze koronavirem, očkování nebo s negativním testem.

"Je mnoho návštěvníků, kteří nám tento doklad nechtějí ukázat a nejsou vpuštěni do areálu. Musím přiznat, že tu i byly nějaké incidenty, ale daly se vyřešit," prozradil ředitel plaveckého stadionu Podolí Jan Bezděk.

Během dne bylo vidět, že lidé se v centru Prahy příliš nezdržovali. Oproti koupalištím bylo na Staroměstském náměstí úplně prázdno. A ve dvě hodiny odpoledne tam teploměr naměřil 34 stupňů.

Řada lidí ale prožila den v práci nebo ve škole. Například maturantky liberecké textilní školy trávily horký den na potítku. "Maturovat ve vedru není dobrý nápad, protože je vám fakt vedro," řekla jedna z nich.

Související obsah

A ještě hůř jsou na tom dělníci, kteří musejí pracovat na přímém slunci. "Je to hrozný, včera jsem dostal úpal," svěřil se jeden pracovník.

Vedro bylo takové, že na některých místech nevydržely čerstvě udělané záplaty silnic. Například na obchvatu Velkého Meziříčí na některých opravovanych místech je silnice zvlněná do výšky několika centimetrů, a to je hodně nebezpečné.

S vedrem bojují i zoo. "Sloni vedra snáší hůř samozřejmě, protože nemají potní žlázy. Ochlazují se tak, že mávají ušima," vysvětluje ošetřovatel Milan Baranovský.

Související obsah

A špatně vedra snáší i mnoho lidí. Záchranáři za sebou mají náročný den. "Pociťujeme to hodně, je tady pořád narváno, v čekárně je pořád plno," uvedl vedoucí lékař urgentního příjmu Jan Štros.

"Pacienti padají jeden za druhým, protože bohužel málo pijí a konečně se dostali ven, jsou na sluníčku. Nemáme pacienty ani kam dávat na lůžka, jsou na infuzích v čekárně, je to náročné," dodal. "Šel jsem na nákup a najednou to se mnou praštilo," popsal své obtíže pacient s kardiologickým onemocněním.

"Do Evropy střední proniká velmi teplý vzduch od jihu, a to kolem oblastí nízkého tlaku vzduchu. Díky tomu jsou teploty takhle vysoko," vysvětlila meteoroložka Dagmar Honsová. Horké počasí bude pokračovat i v příštích dnech.

Rebecca Diatilová, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Krátká zpráva

Z Benziny se stane Orlen

Po více než 60 letech mění název nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic Benzina. Polský vlastník ji přejmenuje na Orlen. Čerpací stanice se již od ledna jmenovaly Benzina Orlen, Benzina teď z názvu vymizí úplně. Pod novým názvem se objeví prvních několik stanic v prosinci. Změna názvu se bude týkat rovněž čerpacích stanic Benziny na Slovensku.

Píše se na Deník.cz