Domácí

Lidé mohou bránit svůj život i zbraní, schválili poslanci! ANKETA

Poslanci v pátek v rámci 104. schůze Poslanecké sněmovny schválili ve třetím čtení ústavní zakotvení práva bránit sebe i jiné zbraní. Šlo o jeden z posledních projednávaných bodů programu, nejprve řešili novelu o veřejném zdravotním pojištění a později i tu mysliveckou. Po jedné hodině odpoledne byla schůze ukončena.

Poslanci se v pátek měli zabývat například novelou zákoníku práce, podle které by lidé měli nárok na pět týdnů dovolené. Nejprve se ale začala řešit novela o veřejném zdravotním pojištění. Jednání Poslanecké sněmovny začalo v 9:00, po dlouhé diskuzi s návrhem vyslovili poslanci souhlas.

Následně přišla na řadu novela mysliveckého zákona, která budí pozornost například mezi ochránci zvířat. Poslanci rozhodnou o tom, jestli bude možné lovit zvěř lukem. Současně by také měli jednat o tom, zda bude možné držet lišky v klecích za účelem výcviku loveckých psů a jestli bude zakázáno norování v době péče o mláďata.

Související obsah

Jako argument pro přijetí návrhu zemědělského výboru pro povolení lovu lukem se používá zvýšení atraktivity myslivosti pro mladé. Ochránci zvířat při lovu lukem ale spatřují problém v tom, že některá zvířata mohou po zásahu šípem zažívat dlouhou a bolestivou smrt.

Poslanci nicméně mysliveckou novelu před dalšími pevně zařazenými body nedořešili. Na řadu přišla senátní novela ústavního zákona, podle které by lidé měli právo bránit se v případě ohrožení života se zbraní v ruce. S návrhem na změnu ústavního zákona vyslovili poslanci souhlas.

Ústavní změna podle senátorů posílí pozici České republiky při projednávání dalších unijních regulací. Listina základních práv a svobod by podle Senátu měla obsahovat ustanovení, že "právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon". 

Sněmovnou prošel návrh na zavedení klouzavého mandátu, odpoledne se začala zabývat novelou zákona o lobbování. Projednávání bodu se poslanci nicméně rozhodli přerušit. Následně odhlasovali vyřazení všech zbývajících bodů a schůzi ukončili.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz