Domácí

Darovanému koni na zuby nehleď. Přesto i oni musí občas k zubaři

Nejen lidé, ale i koně musejí chodit k zubaři a také z toho nejsou zrovna nadšení. Čtveřice koní pardubické městské policie právě v tomto týdnu musela absolvovat návštěvu koňského zubaře. A jak to dopadlo?

Darovanému koni na zuby nehleď, ale pokud jsi dobrý chovatel, tomu vlastnímu zkrátka musíš. A to minimálně jednou ročně. "Koně jsou mírně nervózní, mají totiž návštěvu zubaře stejně rádi jako člověk. Nicméně snáší to dobře," popsal Jiří Sejkora, mluvčí pardubické policie.

23letý Eda dostal na hlavu železný postroj, jeho část přitom zasahovala do úst, a to proto, aby kůň veterináře nekousl. Lékař pak musí zasunout ruku hluboko, nejvíc co to jde, aby hmatem prohlédl i ten nejzazší zub.

Související obsah

Při žvýkání se obrušují hrany zubů, takže jsou nakonec velmi ostré. Je potřeba je zbrousit, protože koni se špatně rozmělňuje potrava. Tahle zvířata jsou statečná a drží, ale soudě podle vyvalených očí koně, to asi velká zábava nebyla.

"Ještě před deseti lety se ošetření provádělo ručně, a to speciální rašplí," doplnil Sejkora. Dnes už přístroje pohání elektřina a zvukem nápadně připomínají klasickou vrtačku známou ze zubařských ordinací. Kromě zbroušení je nutné taky odstranit zubní kámen, který se tvoří zejména na špičácích.

Související obsah

Pokud nejsou žádné komplikace, tak jedno ošetření trvá zhruba třicet minut. Koňské zuby jsou prý velmi pevné a podle odborníků dokonce patří mezi nejtvrdší přírodní materiály. Péče o ně prodlužuje koni život i zdraví. Občas je potřeba zub i vytrhnout, ale to už se dělá při narkóze.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz