Zahraničí

Teroru na koncertě Ariany Grande se dalo předejít. Selhala prý ochranka

Teroristickému útoku na koncertě Ariany Grande v Manchesteru v roce 2017 se zřejmě dalo předejít. Podle policejní zprávy totiž střelbě, při které zemřelo 22 lidí a dalších více než sto bylo zraněno, předcházela lidská chyba.

Byl to jeden z nejhorších teroristických útoků za poslední léta. Popového koncertu se účastnily především děti a dospívající. Pár minut po konci vystoupení se v aréně ozval výbuch, pak nastala panika.

Podle vyšetřovatelů ale nemusely být následky tak strašlivé, a možná se útoku dokonce dalo předejít úplně. "Byly tam závažné nedostatky v poskytovaném zabezpečení organizacemi, které za něj byly odpovědné a také selhání a chyby některých jednotlivců," uved soudce sir John Saunders.

Otec, který na koncertě vyzvedával svou dceru, si útočníka všiml a zdál se mu podezřelý. Salman Abedi měl na zádech velký batoh a držel se stranou od lidí. Na otázky nereagoval. Rodič na Abediho upozornil ochranku. Ta ho ale odbyla.

Související obsah

Útočníka si všiml i jeden z členů ochranky. Bál se ale nařčení z rasismu, kdyby ho prověřil, a tak ho nechal jít. A prý se staly i další chyby. Rodiče obětí se snaží prosadit, aby přísné kontroly před akcemi byly dané zákonem.

"Je nepříjemné slyšet o všech těch zmeškaných příležitostech, které vedly k této tragédii, ale všechna ta doporučení, která byla přijata a snad budou dodržována, nás uklidňují," řekla matka jedné z obětí Figen Murrayová. 

Podle vedoucího vyšetřování Johna Saunderse ale není cílem najít viníky. Těmi jsou pouze Salman Abedi a jeho bratr. Vyšetřování má hlavně pomoci najít způsob, jak takovýmto tragédiím zabránit.

Připomeňte si tragický koncert v roce 2017 v reportáži TV Nova:

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Z Benziny se stane Orlen

Po více než 60 letech mění název nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic Benzina. Polský vlastník ji přejmenuje na Orlen. Čerpací stanice se již od ledna jmenovaly Benzina Orlen, Benzina teď z názvu vymizí úplně. Pod novým názvem se objeví prvních několik stanic v prosinci. Změna názvu se bude týkat rovněž čerpacích stanic Benziny na Slovensku.

Píše se na Deník.cz