Domácí

Pozor na on-line nákupy! Pochybila polovina prodejců, zjistila ČOI

Pozor na on-line nákupy! Pochybila polovina prodejců, zjistila ČOI

Velmi opatrní by měli být lidé, kteří si pořizují věci přes internet. Česká obchodní inspekce (ČOI) se zaměřila právě na internetové prodejce a to, zda dodržují právní předpisy. Z výsledku kontrol vyplývá, že pochybila polovina z nich.

Během pandemie koronaviru si lidé oblíbili nákupy přes internet také proto, že kamenné obchody musely být zavřené. Česká obchodní inspekce se proto v 1. čtvrtletí letošního roku zaměřila na dodržování právních předpisů právě v oblasti internetového prodeje.


Inspektoři provedli od 2. ledna do 31. března letošního roku okolo 890 kontrol. Porušení právních předpisů zjistili ve 464 případech. "E-shopy často opomíjejí informovat spotřebitele o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů nebo vůbec neposkytují informace o právech spotřebitelů týkající se reklamací. Dopouští se také nekalých praktik a často poskytují lživé či neúplné údaje o vlastnostech výrobku,“ informoval ředitel ČOI Mojmír Bezecný.


Nejvíce nedostatků odhalily kontroly v Jihomoravském a Zlínském kraji, kde chybovalo 255 prodejců. Velké množství nedostatků odhalili inspektoři také v Olomouckém a Moravskoslezském kraji.


Inspekce uložila v 1. čtvrtletí 268 pokut v celkový výši 1 486 300 korun. Nejvyšší sankce byla 50 tisíc korun, a to ve čtyřech případech. Nejčastějším důvodem byly nekalé praktiky v uvádění slev, kdy prodejce za původní cenu výrobek nikdy reálně neprodával.

Související obsah


"ČOI bude intenzivně pokračovat v kontrolách on-line prodejců, jelikož vývoj trendu obchodních transakcí v tomto segmentu prodeje naznačuje další intenzivní zvyšování objemů obchodů,“ uzavřel Bezecný.

Muži se nevyplatilo nakupování virtuální měny na internetu. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz