Zahraničí

V Indii naočkovali 7,5 milionu lidí za den. Otevřeli velká očkovací centra

V Indii zdravotníci za jeden den naočkovali rekordní počet lidí. Vakcínu v pondělí dostalo 7,5 milionu obyvatel. Ten den se totiž na několika místech otevřela velká očkovací centra.

Indie je země, která se dlouhé týdny držela na první příčce v počtu nových případů koronaviru a úmrtí. Teď místním obyvatelům svitla naděje. V zemi za poslední den zaznamenali nejnižší nárůst nových případů za poslední tři měsíce.

Díky novému vládnímu nařízení se stala vakcína dostupnější i pro chudší část obyvatel. Nárok na očkování zdarma mají teď všichni dospělí Indové. "To, že je vakcína všem dostupná, je skvělá zpráva. Apeluji na všechny, aby se nechali očkovat. V opačném případě nemůžeme nad nemocí nikdy vyhrát," zdůrazňuje Sushil Kumar z Nového Dillí.

Související obsah

Dobré zprávy přichází i od Světové zdravotnické organizace (WHO). V Jihoafrické republice se chystají zřídit středisko, které má pomoci chudším zemím získat licence a potřebné znalosti k výrobě vakcín proti covidu-19. V zemi jsou zatím naočkovaná pouze dvě procenta obyvatel.

"Jih stále bojuje s nedostatkem vakcín a na severu se vyrábí v obrovských počtech. Tahle nerovnost musí skončit, protože pandemii musíme čelit všichni společně," říká jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

Související obsah

Další vakcínu proti koronaviru vyvinuli na Kubě. Látka pod názvem Abdala je tří dávková a podle tamních odborníků by měla mít účinnost až 92 %. Kromě této látky testuje země i několik dalších. Žádná z nich ale zatím tak vysoké účinnosti nedosáhla.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Kauza Čapí hnízdo míří znovu ke státnímu zástupci

Pražští kriminalisté doplnili spis v kauze "Čapí hnízdo". Policistům na konci srpna totiž státní zástupce vrátil případ k došetření. "V pondělí jsme předali spisový materiál na Městské státní zastupitelství v Praze," informovali na twitteru kriminalisté. Výslech mimo jiné absolvoval například premiérův syn Andrej Babiš mladší.

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turów zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turówu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz