Domácí

Konec nemocničních blafů. Špitály testují nová, zdravější jídla

Podle posledního průzkumu mezi pacienty nemocnic tamní jídlo chutná jen každému čtvtému. Ministerstvo proto dalo dohromady projekt, jak stravování v nemocnicích zlepšit. Devět měsíců testovali doporučené pokrmy v pražské Všeobecné fakultní nemocnici, a teď by se měly dostat i do dalších nemocnic.

Jídlo v nemocnicích je terčem posměchu dlouho. Není divu, vařilo se v nich podle předpisů z roku 1955. Loni ministerstvo zdravotnictví vypracovalo nové a podle nich začali jídlo připravovat v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Postupně se přidávaly i další.

"Teď se bavíme o řádu jednotek nemocnic, které už realizují v praxi to doporučení. Pracuje na tom třeba fakultní nemocnice v Olomouci nebo v Ostravě," říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Už když pacienta do nemocnice přijímají, dostane na výběr jídla z české, středomořské nebo orientální kuchyně. Jsou dietní, zdravá a hospitalizovaným šitá na míru.

Související obsah

"Míň mouky, méně sacharidů, více bílkovin, víc zeleniny a vlákniny. To je asi ten hlavní rozdíl," přibližuje moderní nemocniční stravu šéfkuchař Všeobecné fakultní nemocnice.

"Kvalitní jídlo se nám vrátí, protože nemusíme používat tolik umělé výživy. Přijali jsme i nové šéfkuchaře," zmínil ředitel VFN David Feltl. V úterý bylo na výběr ze dvou jídel - tresky s kuskusem, kde je snížený obsah tuku a zvýšený obsah vlákniny, anebo z klasické české svíčkové. Změnu jídelníčku chválili i pacienti, s nimiž štáb TV Nova natáčel.

Prolomit negativní názory na nemocniční jídelny chtějí i v Nymburku. "Hledáme kuchaře, který s námi bude dokazovat, že i v nemocnici se dají vařit moderní a výborná jídla. Se zlepšením stravovacího úseku to totiž myslíme sakra vážně," napsal špitál na facebboku.

Novou kuchyň a jídelníček má od června také Fakultní nemocnice v Plzni. Pacienti tam dostávají stravu podle nejnovějších trendů.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz