Zajímavosti

Lékaři v Brně provedli unikátní operaci. Chlapci prodloužili nohu

Jako první v České republice provedli lékaři ve Fakultní nemocnici Brno operaci, díky které osmnáctiletému mladíkovi dorostla zkrácená stehenní kost. Pomohl k tomu speciální hřeb s motorkem v noze, který pacient sám ovládá.

Dobrá zpráva pro pacienty po vážném úrazu, onkologické léčbě spjaté s chirurgickým zásahem do kosti nebo růstovou genetickou vadou. Pomoci jim může systém Fitbone, díky kterému je možné končetinu prodloužit až o osm centimetrů.


Metodu nyní představili v Brně, kde lékaři jako první v Česku operaci provedli. Podle odborníků mohou kvůli kratším nohám více bolet záda nebo kyčle. Lidé navíc častěji trpí skoliózou a artrózou.


Problémy s kratší končetinou měl po úrazu z fotbalu také Matyáš. Kvůli zlomenině stehenní kosti se zastavil růst a noha se zkrátila až o čtyři centimetry. Lékaři proto loni v listopadu provedli operaci a do nohy mu zavedli speciální hřeb.


"Zákrok je prováděn v celkové narkóze, je mini invazivní, stačí pouze tři ranky. Jedna pro zavedení hřebu v oblasti kolene, druhá malá ranka v místě, kde se dlátem přeruší celá kost, z této ranky se zavede i čidlo, které se pak umístí do podkožní kapsy. Třetí ranka je na zavedení jednoho jistícího šroubu,“ vysvětlil přednosta Kliniky úrazové chirurgie Milan Krtička.

Související obsah


Čidlo pod kůží snímá data, ale zároveň přes elektromagnetickou indukci přenáší proud do motoru hřebu. Kost se následně prodlužuje o milimetr za den, růst proto u Matyáše skončil za 40 dní, kdy se mu noha prodloužila o čtyři centimetry.


"Nejdříve se vytvoří hematom, který se postupně mění na vazivo, vazivo na chrupavku a chrupavka v kost,“ doplnil Krtička. Podle lékaře je podobný zákrok možný i na pažní nebo holenní kosti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz