Naše Česko

Invaze žab u Chrudimi. Kvůli armádě ropuch museli zavřít i silnici!

Policie musela na několik dní uzavřít silnici u Podlažic na Chrudimsku kvůli žábám. Desetitisíce čerstvě vyvinutých obojživelníků míří z rybníka do lesů. Jenže spousta jich přišla o život pod koly aut.

Je jich tolik, že se nedají posbírat. Nedá se mezi nimi dokonce ani chodit - jsou zkrátka všude. Z vajíček se stali pulci a z nich ropuchy obecné. Obojživelníci se vracejí tam, odkud pocházejí jejich rodiče, a to do lesů.

Z Horeckého rybníka vedou tři migrační trasy. Žáby se drží blízko vody a v tomhle případě cestují přes silnici blízko potoka. "Tah probíhá několik let, většinou je to v noci," popsal Josef Cach ze záchranné stanice Pasíčka.

Jenže teď hodně prší a ještě je k tomu teplo. Žáby tak během dopoledne tvoří na asfaltu celé koberce a zakročit musela policie. Ráno volali sami řidiči, že se dvoukilometrový úsek prakticky nedá přejet.

"Jedná se o silnici třetí třídy, kde projede přibližně deset aut za hodinu," informovala policejní mluvčí Eva Maturová.

Související obsah

Štáb TV Nova spočítal, že malé ropuše trvá přes tři minuty, než se dostane na druhou stranu cesty. Nezřídka ale žáby cestu teprve hledají a spousta z nich se zase po silnici zpátky vrací.

Policisté odhadují, že místo bude uzavřené čtyři dny. Pomohly by zábrany. Ty jsou běžně natažené podél silnice a ústí v rouře pod cestou.

"Kraj je připraven v podobě projektu tento problém řešit, je to o čerpání evropských peněz," má jasno pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD). Funguje to třeba u České Třebové. Kilometr bariér tam stál tři a půl milionu korun.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Krátká zpráva

Do Česka zavítal tchajwanský ministr, Čína protestuje

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se ve středu setkal s tchajwanským ministrem Josephem Wu. Jednali o obchodní spolupráci a o kybernetické bezpečnosti. Setkání kritizovala Čína. "Podstata a vlivy takového jednání jsou neblahé. Čínská strana to silně odsuzuje a vyjadřuje rozhodný nesouhlas a učiní legitimní a nezbytné kroky," uvedla v prohlášení čínská ambasáda.

Píše se na Deník.cz