Počasí

Ničivé tornádo po sobě zanechalo spoušť a mrtvé. Záchranáři dál hledají oběti

Na Hodonínsku a Břeclavsku ve čtvrtek večer udeřilo tornádo. Lidé sdílejí na sociálních sítích fotky i videa a jsou zděšeni tím, co se děje. Podle hasičů je situace v místě kritická. Povolány byly všechny záchranné složky, vyhlášen je třetí stupeň hromadného postižení. Mluvčí záchranářů v půl desáté uvedla, že zraněných je 100 až 150 lidí, číslo ale nebude konečné. Už jsou hlášené i první oběti na životech.

Na internetu kolují fotky a videa tornáda, které se vyskytlo na jihu Moravy. "Nechce se mi věřit, že se v naší zemi něco takového skutečně stalo," divila se pod jedním z příspěvků Monika. 

"Všechny dostupné jednotky IZS včetně záchranných útvarů a USAR týmů zasahují, nebo se přesunují na Hodonínsko, kde několik obcí zasáhlo tornádo," sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Podle krajských hasičů je situace v místě kritická. "Evidujeme nyní přes 330 událostí. Je zřejmé, že tato bouřka si vyžádala zranění," oznámil mluvčí jihomoravských hasičů po půl deváté večer. Hasiči po půlnoci oznámili, že v postižených oblastech zasahuje 194 jednotek hasičů s 267 kusy techniky. Přírodní tragédie zvedla nebývalou vlnu solidarity. Hasiči však apelují na lidi, aby s nabídkami pomoci neblokovali tísňovou linku. Kontakt za tímto účelem bude podle nich brzy zveřejněn.

Související obsah

Tornádo po sobě zanechalo všude jen spoušť. Půl obce Hrušky na Břeclavsku je srovnané se zemí. Vzduchem létaly stromy i automobily, které se tříštily o domy. Hasiči nezvládají a požádali o pomoc jinde. "Vyhlásili jsme zvláštní stupeň poplachu. Zřizujeme krizový štáb a plánujeme pomoc odřadů z jiných krajů," sdělil mluvčí o půl hodiny později. V postižených oblastech také zasahují záchranné složky z Rakouska.

Záchranáři nestíhají počítat zraněné

Podle mluvčí jihomoravských záchranářů Hedviky Kropáčkové není možné říct, kolik lidí se zranilo. "Na Břeclavsku a Hodonínsku máme v tuto chvíli asi 100 až 150 zraněných, od dětí až po dospělé," uvedla v půl desáté večer s tím, že číslo nebude konečné. Později potvrdila, že jsou bohužel i oběti na životech. Kolik jich je, ale netuší.

Nejvíce jsou podle ní zasažené obce Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice a Hrušky. "Vlivem tornáda došlo k popadání střech, jsou tam zavalení lidé v domech, došlo k nehodám autobusů. Jsou popadané i stromy," sdělila Kropáčková.

Zdroj: AKTU.cz

"Máme vyhlášenou mimořádnou událost třetího stupně, což znamená, že vyjelo úplně všechno. V terénu je i speciální vůz Atego," sdělila.

 

Policie ČR poslala do postižených oblastí 360 policistů jako posily. "V případě potřeby či požadavku krizových štábů jsme připraveni vyslat další,“ uvedla na twitteru. V Brněnské ulici v Hodoníně je poškozená benzinová čerpací stanice a dochází k úniku plynu. Na místě jsou zraněné osoby, infomovali policisté večer na twitteru s tím, že vyzývají lidi, aby se této lokalitě vyhnuli.

Později policie vzhledem k aktuální kritické situaci zakázala vjezd civilním automobilům do Hodonína, Hrušek, Moravské Nové Vsi a Týnce. V zasažených lokalitách jsou k dispozici policejní krizoví interventi. Jejich dosažitelnost zajistí jakákoliv hlídka Policie ČR. Na místo zamířil také vrtulník Letecké služby PČR. Jeho úkolem bude především monitoring a asistence při prohledávání okolí.

Na čerpací stanici na dálnici D1 za Prahou se před půlnocí sešli experti speciálního USAR týmu (Urban search and rescue team, tedy Vyhledávací a záchranný odřad do obydlených oblastí), který je vycvičen na vyhledávání lidí ze sutin domů. Společně budou v koloně pokračovat směrem na Moravu.

Do Hodonína vyrazil Hamáček s Schillerovou

Na místo neštěstí vyrazila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček. "Jsem na cestě na jižní Moravu, situace je velmi vážná, všechny složky IZS pracují s maximálním nasazením," uvedl.

Hodonínský starosta odletěl na dovolenou, prakticky hned po přístání ale začal shánět letenky, aby mohl zpět do České republiky.

Pomoc nabízejí Češi i okolní státy

Místopředseda vlády Karel Havlíček (za ANO) už oznámil, že ministerstvo dopravy uvolní obratem mimořádné finanční zdroje ze Státního fondu dopravy a infrastruktury (SFDI) na opravu obecních a krajských komunikací v postižených oblastech. "Stejně tak se okamžitě začnou opravovat silnice I. tříd a železniční cesty. Škody již zjišťujeme," sdělil. 

Vlaky do zahraničí jezdí, pouze je omezený jejich počet. Ráno úřady stanoví rozsah škod a náprav. Havlíček na svém twitteru také oznámil, že po běsnění živlů se ocitlo cca 121 tisíc domácností bez energie. Dodal, že během noci není možné dělat opravy a začne se v 7 hodin ráno.

Extrémní bouřky poškodily i mobilní vysílače a síť zkolabovala. Operátoři vyslali do postižených oblastí techniky, aby zajistili zprovoznění a funkčnost vysílačů. O2 na svém facebooku uvedla, že svým zákazníkům, kteří v zasažených oblastech trvale žijí, nebude do konce léta účtovat žádné poplatky za služby, které u nich využívají.

Pomocnou ruku Česku nabídly i okolní státy. "Chtěl bych moc poděkovat ministrům vnitra Slovenska a Rakouska za bleskovou nabídku pomoci. Situaci vyhodnocujeme a pokud bude potřeba, využijeme ji," oznámil Hamáček.

Mezi lidmi se okamžitě zvedla vlna solidarity. Začaly vznikat výzvy a sbírky na pomoc zasaženým obcím. 

Paniku kromě tornáda vyvolala i zpráva o útěku tygrů
 

Mezi lidmi vyvolala paniku zpráva, že z hodonínské zoo uprchli po řádění tornáda tygři. Je falešná, varuje vedení zoologické zahrady! 

Jedno z nejsilnějších tornád v historii
 

Jako první zprávu o tornádu potvrdila meteoroložka Dagmar Honsová. "V této oblasti se vyskytují velmi silné supercelární bouřky a potvrzuji vznik tornáda," sdělila TN.cz s tím, že pokud by se chobot nedotkl země (nezpůsobil škody), hovořili bychom o trombě. "Po svém přechodu za sebou tornádo zanechává naprostou spoušť, ale jen o několik metrů vedle je zem nedotčená," vysvětlila Honsová.

Tornádo si většinou pleteme s hurikány, tajfuny či cyklóny. Tornádo je sice také atmosférický vír, ale podstatně menších horizontálních rozměrů, asi o velikosti řádově desítek až stovek metrů s výrazně kratší dobou života, která se pohybuje od desítek sekund po desítky minut.

Tornáda se vyvíjí téměř neočekávaně a výstraha před nimi bývá možná nejvýše několik minut dopředu. "U nás se každoročně zaznamenáme několik případů tornád – nejčastěji se hovoří o pěti tornádech, většinou velmi malé intenzity, přesto však mohou způsobit škody. Na Fujitově stupnici dosahují maximálně stupně F2, tedy s rychlostí větru 181 až 253 km/h. To nejsilnější nárazy větru na stupnici pod číslem F5 dosahují rychlosti 419 až 512 km/h," uvedla meteoroložka.

Jako nejdéle trvající tornádo v Česku je z roku 1910 s výdrží přes tři hodiny a urazilo dráhu od Českých Budějovic do Karlových Varů. Nejsilnější zaznamenané tornádo na našem území je z 9. června 2004 v Litovli. Mělo intenzitu F3.

Je pravděpodobné, že čtvrteční tornádo tento rekord překonalo a půjde historicky o nesilnější větrný vír v Česku.

Bouře se přehnala i Břeclaví

Do Břeclavi se sice tornádo nedostalo, zasáhly jej ale kroupy a město silně poškodily. "Teď právě zasedá krizový štáb obce s rozšířenou působností (ORP). Je to úplně mimořádná situace. Propadla se nám střecha na ubytovně pro sociálně slabé, takže jsme museli všechny přestěhovat a sehnat jim nouzové ubytování. Je zde spousta škod na domech a střechách, oknech, na autech. Je to neštěstí. Zasáhlo to celé město. Co jsem se dívala, tak v centru města jedna z restaurací psala, že bude mít zítra zavřeno, protože jsou bez střechy, v Charvatské na sídlišti je to to samé," uvedla mluvčí města Jana Pelcová.


 

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz