Zahraničí

Expolicista půjde za vraždu Floyda sedět, soud rozhodl o trestu

Soud v pátek poslal bývalého policistu Dereka Chauvina na 22,5 roku do vězení za loňskou vraždu černocha George Floyda. Prokuratura požadovala vyšší trest, a to 30 let.

Soudní slyšení, na jehož závěru soudce Peter Cahill vynesl rozsudek, začalo v pátek večer SEČ v americkém Minneapolisu. Prokuratura žádala třicet let vězení pro bývalého policistu Dereka Chauvina, který byl v dubnu uznán vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Soud mu vyměřil 22 let a šest měsíců.

Před vynesením trestu soudce Peter Cahill krátce vysvětlil, jak dospěl k 270 měsícům za mřížemi. "Moje komentáře budou ve skutečnosti velmi stručné, protože většina z nich bude písemná,“ řekl s tím, že přihlédl k několika přitěžujícím faktorům.

Chauvin podle něj zneužil postavení úřední osoby, navíc při vraždě Floyda prokázal neobvyklou krutost. "Nejdůležitější je, abychom si uvědomili bolest rodiny Floydových," sdělil Cahill. 

Související obsah

Na úvod soudu promluvili příbuzní zabitého George Floyda včetně jeho sedmileté dcery, která vzpomínala na svého otce a mluvila o tom, jak moc jí chybí. Jeden z Floydových bratrů nedokázal udržet slzy. "Žádáme maximální trest," sdělil soudci.

Nejvyšší trest za vraždu druhého stupně je v Minnesotě 40 let, protože ale nebyl Chauvin doposud trestaný, dalo se předpokládat, že soud ho pošle za mříže na kratší dobu. Proti verdiktu se bývalý policista může až do druhé poloviny července odvolat.

Derek Chauvin prostřednictvím svého obhájce v květnu žádal o nový proces poté, co ho porota shledala vinným z vraždy George Floyda. Uvedl hned několik chyb, které se podle něj staly při projednávání případu. Proces podle něj nebyl spravedlivý a byla porušena jeho ústavní práva. Soud stížnost zamítl, výše trestu byla oznámena ale až nyní.

Související obsah

Chauvin zasahoval 25. května 2020 v osm hodin večer u obchodu, když jeho majitel ohlásil, že se u nich muž pokoušel zaplatit falešnou bankovkou. V tu dobu už zadržený Floyd tvrdil, že má klaustrofobii, a snažil se dostat z auta. Chauvin ho pak na déle než osm minut zaklekl, z toho přes dvě minuty už Floyd vůbec nereagoval. Smrt muže odstartovala vlnu masových protestů napříč USA.

Vrah George Floyda žádal nový proces. Ten původní podle něj nebyl spravedlivý. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz