Počasí

Na Česko se ženou další silné bouřky, hrozí povodně. ČHMÚ vydal výstrahu!

Začátek týdne bude tropický, teploty překročí 30 stupňů Celsia, na Moravě se vyšplhají dokonce až k 35 stupňům. Horké počasí v úterý ukončí studená fronta, která s sebou přinese i silné bouřky s krupobitím, přívalovými dešti a silným větrem. Na úterý a středu proto ČHMÚ vydal výstrahu, pro západ republiky dokonce s vysokým stupněm nebezpečí.

V pondělí si Česko užije dostatek sluníčka, obloha bude po většinu dne jasná až polojasná, jen v noci a ráno místy oblačno. Teploty se dostanou přes 30 stupňů Celsia, na horách v 1000 metrech by ale v maximech neměly překročit 22 stupňů a na Šumavě se budou pohybovat okolo 25.  

I v úterý bude panovat horké počasí s teplotami přes 30 stupňů. Tepleji bude na Moravě, kde se vyšplhají až téměř k 35 stupňům, ve zbytku republiky v maximech dosáhnou 27 až 31 stupňů. V noci bude 17 až 13 stupňů. Během úterý ale do Česka dorazí studená fronta, která tropy ukončí.

Oblačnosti bude přibývat od západu, bouřky meteorologové očekávají zejména v Čechách. Později večer mohou být i velmi silné. Na východě se budou srážky vyskytovat naopak jen ojediněle.

Od úterního večera do středečního rána je v platnosti výstraha. Ve vysokém stupni nebezpečí jsou Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj (Blatná, České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Kaplice, Milevsko, Písek, Prachatice, Soběslav, Strakonice, Tábor, Trhové Sviny, Třeboň, Týn nad Vltavou, Vimperk, Vodňany), Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj a Královéhradecký kraj (Hořice, Jičín, Nová Paka, Nový Bydžov, Vrchlabí).

Zdroj: ČHMÚ

"Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě a podobně," varují meteorologové.

Výstraha před silnými bouřkami s nížší intenzitou pak platí pro Jihočeský kraj (Dačice), Královéhradecký kraj (Broumov, Dobruška, Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Jaroměř, Kostelec nad Orlicí, Náchod, Nové Město nad Metují, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov), Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj a Moravskoslezský kraj.

Pro Prahu, Středočeský, Jihočeský (Blatná, České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Kaplice, Milevsko, Písek, Prachatice, Soběslav, Strakonice, Tábor, Trhové Sviny, Třeboň, Týn nad Vltavou, Vimperk, Vodňany) a Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký a Královéhradecký kraj (Hořice, Jičín, Nový Bydžov, Vrchlabí) je od úterních 20 hodin do středečního poledne vyhlášená povodňová bdělost.


Zdroj: ČHMÚ

"Hrozí vzestupy hladin řek, kdy se voda ještě nevylévá z břehů, možnost zvýšeného odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě. Vyvarujte se koupání, plavání, jízdy lodí a pohybu v korytě toku," uvedli meteorologové.

Ve zbytku týdne už tropy nebudou

Ve středu bude většinou oblačno, místy déšť či přeháňky a bouřky, které mohou být i silné. "V bouřkách se vyskytnou přívalové srážky s úhrny kolem 40 mm, nárazy větru kolem 70 km/h a kroupy," upozorňují meteorologové. V noci teploty klesnou na 19 až 15 stupňů, přes den vyšplhají na 20 až 24 stupňů, na jihovýchodě bude kolem 26.

Související obsah

Čtvrteční obloha bude většinou oblačná, místy bude pršet a ojediněle dorazí i bouřky. V noci bude 12 až 16 stupňů, maxima přes den budou od 20 do 24.

V pátek bude většinou oblačno s ojedinělými bouřkami, přeháňkami a deštěm. Pršet bude více na severu a severovýchodě republiky. Přes den teploty nepřekročí 23 stupňů, v noci klesnou na 15 až 11 stupňů.

Podobné počasí bude panovat i o víkendu. Většinou bude oblačno s lokálním deštěm či přeháňkami a ojediněle i bouřkami. Noční teploty se budou pohybovat od 16 do 11 stupňů, přes den od 20 do 24 stupňů. Na přelomu týdne se začne oteplovat, postupně se teploty vyšplhají na 24 až 27 stupňů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz