Severní Ameriku sužuje rekordní vlna veder. Historická teplotní maxima padají na řadě stanic zejména na severozápadě Spojených států. Lidé už vykoupili přenosné klimatizace a větráky. A rekordy padají také v sousední Kanadě. V jihozápadní části země tam v pondělí naměřili přes 47 stupňů Celsia.
Uzavřené školy, očkovací centra, popraskané elektrické vedení a silnice. To je jen malý výčet následků rekordní vlny veder. Naposledy byly teploty na severozápadě Ameriky takto vysoko v roce 1940.
"Tohle není pro naše město typické. A myslím na všechny lidi tady v západním Washingtonu i na celém severozápadě, protože na to nejsme zvyklí. A je to kvůli tomu opravdu drsné," popsal obyvatel Seattlu George Melvin.
Města narychlo otevřela chladící centra a připomínají lidem, kde jsou bazény a další vodní plochy vhodné ke koupání.
"Tohle je šílené horko, neskutečné horko. Moje sestra je s dětmi ve městě, ale my jsme zvolili lepší variantu a strávíme den u vody," řekla obyvatelka kalifornské Santa Clarity Becky Hoeyová.
"Děsím se toho, jak to bude vypadat později v létě, když to začalo takhle brzy. Co teprve přijde v srpnu?" položila řečnickou otázku Monika Williamsová ze Seattlu.
Extrémní vlna veder by měla vrcholit v úterý. Poté meteorologové očekávají přeháňky, déšť a bouřky. Třeba v Kalifornii se ale lidé obávají, že blesky zapálí suché porosty a způsobí rozsáhlé lesní požáry. Jeden takový se rozhořel na jihu státu, hasičům se naštěstí podařilo zabránit jeho šíření.
Aktuální předpověď počasí
Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.