Zahraničí

V Anglii chtějí zákaz mobilů ve škole. Má se to udělat i v Česku? ANKETA

V Anglii chtějí zákaz mobilů ve škole. Má se to udělat i v Česku? ANKETA
Zdroj: TV Nova

V části Velké Británie zvažují zákaz mobilních zařízení ve všech učebnách, aby pomohli vytvořit příjemné prostředí. To by pak mělo mít pozitivní vliv na chování studentů.

Zákaz všech mobilních zařízeních ve třídách hrozí studentům v Anglii. Ministr školství Gavin Williamson chce zavést zákaz používání mobilů ve třídách, protože je považuje za "rozptylující" a "škodlivé". Informaci přinesl portál BBC.


V následujících šesti týdnech budou probíhat rozhovory s učiteli a rodiči. Chtějí zjistit příčiny nevhodného chování studentů a soustředit se i na řešení následků způsobených pandemií covid-19.


Právě mobily jsou spojené se vzrůstající šikanou. Především sociální sítě jsou využívané ke sdílení nevhodného obsahu, včetně pornografie, které může vyústit ve vydírání nebo sexuální obtěžování mezi studenty.

Související obsah


Ministerstvo školství již dříve ohlásilo záměr vytvořit program, který by zajišťoval řešení otázky nevhodného chování mezi žáky. Zapojeno bylo 22 škol a akademických institucích. "Telefony nejenom rozptylují, ale mohou mít také škodlivý vliv na duševní zdraví žáků. Chci tomu zamezit a udělat ze škol místa bez mobilů," řekl Gavin Williamson.

"Mluvit o mobilních telefonech je jen snaha o rozptýlení. Mluví o disciplíně a pořádku, ale měl by se spíše zaměřit na mentální zdraví a co potřebují učitelé, aby se vyrovnali se vzniklými mezerami v učení," namítl Kevin Courtney, jeden z vedoucích Národní vzdělávací unie.

Mobily ve školách v Česku


Se zákazem mobilů na českých školách nesouhlasí předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií ČR (AŘG). "Šikanu nevyřešíme tím, když mobily zakážeme ve školách, to si můžou pouštět, posílat nebo dávat na sítě po vyučování, a hlavně o přestávce nezabráníte tomu, aby si ho zapnuli, a rozhodně si nemyslím, že bychom se v Česku dostali k tomu, abychom při vstupu do školy vybírali mobily a při odchodu je zase rozdávali," řekla pro TN.cz.

Školský zákon dává ředitelům škol možnost omezit nebo zakázat používání mobilu v rámci školního řádu kromě nezbytných případů, jako například při ohrožení zdraví. “Je tedy na zvážení každé školy nebo školského zařízení, jaký přístup si zvolí. Školní řád může také například stanovit výjimky z případného zákazu, kupříkladu pro potřeby výuky," uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Při testech na distanční výuce si žáci posílali odpovědi mobilem. Podívejte se na reportáž TN.cz: 

mad, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz