Zahraničí

Peking ovládly velkolepé oslavy. Komunistická strana Číny slaví 100 let

Čínská komunistická strana si ve čtvrtek připomíná 100 let od svého založení. V nejlidnatější zemi světa se proto konají velkolepé oslavy. Nejvíce se slaví v hlavním městě Pekingu. Události spojené s tímto výročím ale začaly už dříve. Cílem oslav je upozornit na údajné ekonomické úspěchy komunistické strany a zlepšení životní úrovně Číňanů.

Komunistické symboly zaplavily ve čtvrtek celý Peking. Armáda se představila za zvuku pochodové hudby. Lidé sborově zpívali budovatelské písně a nad městem přelétaly bojové vrtulníky a stíhačky.

Se symboly pracoval také čínský prezident Si Ťin-pching. Na oslavný projev ke sto letům od založení Komunistické strany Číny zvolil oblek podobný tomu, který nosíval i Mao Ce-tung.

Související obsah

"My Číňané jsme lidé, prosazující spravedlnost a nenecháme se zastrašit hrozbou moci a síly. Číňané mají silný pocit hrdosti a sebevědomí. Nikdy jsme nikoho nešikanovali, neutlačovali ani nezotročovali jiné země. A to jak v minulosti, v současnosti ani v budoucnosti," prohlásil prezident Si Ťin-pching.

Strana, která má 92 milionů členů, vládne bez mandátu od voličů už 72 let. A za jedno ze svých největších vítězství považuje úspěšný boj s chudobou. "Čína odvážně a neúnavně postupuje na cestě socialismu. Takže si myslím, že komunistická strana bude schopna pokračovat až desetitisíce let," řekl obyvatel Pekingu Jang Šao-čcheng.

Pokračování vlády si ale strana zajišťuje také tvrdým postupem vůči svým kritikům a přísnou cenzurou.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz