Domácí

Měl jsem jen jedno pivo, dušoval se školák. Test ukázal několik promile

Měl jsem jen jedno pivo, dušoval se školák. Test ukázal několik promile
Zdroj: MP Praha

S koncem školního roku přibyla práce městské policii. Jako každý rok v tuto dobu sáhli někteří školáci po alkoholu. Přibývá také telefonátů na Linku důvěry.

Konec školního roku je často spojen s opilými školáky. Řada z nich totiž s lahví alkoholu buď oslavuje začátek letních prázdnin, nebo si chce před návratem domů s nevalným vysvědčením dodat kuráž.

K podobnému případu 16letého mladíka vyrazili strážníci na nádraží do pražských Kyjí. Ten tvrdil, že měl jen jedno pivo.

"Strážníci ho našli na nástupišti. Ležící mladík těžce dýchal a nebyl schopen komunikovat s okolím. Dechová zkouška ukázala hodnotu 2,15 promile. Mladík následně uvedl, že užívá antidepresiva a přiznal více vypitých 11stupňových piv. Popíjet prý začal už dopoledne," popsala mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová.

Související obsah

Pro mladíka si následně přijela jeho matka, která přiznala, že vysvědčení syna "nebylo právě pěkné", protože z jednoho předmětu propadl.

Dalšího chlapce našla hlídka ve dvě ráno v Londýnské ulici, kde seděl s poloprázdnou lahví pálenky. "Čtrnáctiletý mladík řekl, že se cítí dobře a ochotně se podrobil také dechové zkoušce na alkohol. Ta ukázala hodnotu 0,96 promile. K alkoholu se prý dostal tak, že dal peníze neznámému bezdomovci, který mu ho koupil," uvedla Seifertová. Hlídka pak hocha dovezla domů a předala matce.

Linka důvěry

Ze strachu z reakce rodičů na špatné vysvědčení se pak mnozí školáci obrací na Linku bezpečí. V době posledního školního dne na ni volá i čtyřikrát víc dětí než normálně.

"Děti nám často volají ze strachu, jak jejich rodiče zareagují. Den dva po vysvědčení si stěžují na zákazy rodičů nebo nepřiměřené tresty," popsala pro TN.cz Kateřina Lišková z Linky bezpečí.

Zároveň ale dodává, že se počet telefonátů v době vysvědčení v posledních letech snížil. Především prý díky elektronickým žákovským knížkám, které rodičům umožňují lepší přehled o prospěchu jejich ratolestí.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz