Zajímavosti

Nejstarší whiskey se prodala za obrovskou sumu! Překonala i odhady

Nejstarší whiskey se prodala za obrovskou sumu! Překonala i odhady
Zdroj: Profimedia

Za neskutečných 137 500 dolarů (téměř tři miliony korun) se na internetu vydražila nejstarší známá láhev whiskey stočená ve městě LaGrange v americké Georgii. Konečná cena byla nakonec daleko vyšší, než jaký byl odhad expertů.

Láhev Old Ingledew Whiskey podle společnosti Skinner, která se na dražbě podílela, pochází z 60. let 18. století. Právě proto ji odborníci považují za nejstarší známou whiskey na světě. Lihovina se nakonec prodala za ohromných 137 500 dolarů (2,9 milionu korun). O ceně informovala společnost na webu.


Konečná částka tak byla daleko vyšší, než jaké byly původní odhady. Odborníci očekávali, že se cena bude pohybovat od 20 do 40 tisíc dolarů (přibližně od 431 tisíc do 862 tisíc korun).

Související obsah


Uhlíková metoda určující stáří, při které asistovala Georgijská univerzita, odhadla, že alkohol vypálili mezi lety 1762 až 1802. Jedná se o dobu, kdy probíhala americká válka za nezávislost. Není však jasné, kde přesně byla láhev vyrobena.


Podle experta na vzácné lihoviny společnosti Skinner je tato whiskey považována za "poslední ze tří lahví sbírky, kterou J. P. Morgan daroval washingtonským politickým elitám“. Finančník John Pierpont Morgan měl láhev údajně koupit během jedné ze svých častých návštěv Georgie.


Přestože se tato whiskey prodala za neskutečnou sumu, nejedná se o tu nejdražší. V roce 2019 se láhev 60leté skotské whiskey vydražila v aukci za jeden milion liber (přes 29 milionů korun).

Lihovar místo whiskey vyráběl dezinfekci. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz