Domácí

Lidé přijeli na Velehrad uctít Cyrila a Metoděje, mši bude sloužit Duka

Lidé přijeli na Velehrad uctít Cyrila a Metoděje, mši bude sloužit Duka
Zdroj: TV Nova

Cyrilometodějské slavnosti nalákaly do Velehradu desetitisíce věřících. Program začal již v sobotu, vyvrcholí v neděli a v pondělí.

Na oslavu příchodu slovenských věrozvěstů Cyrila a Metoděje se do Velehradu na Uherskohradišťsku sjíždí návštěvníci z celé České republiky. Loni oslavy postihla koronavirová opatření, ty se ale zcela nevyhnula ani letošnímu ročníku.

"Nedělní koncert je omezený na 5000 lidí, lidé u sebe musí mít pro případ kontroly potvrzení o testu nebo o očkování. Mohou se ale nechat otestovat i na místě," řekla pro TN.cz ředitelka velehradského Infocentra Marta Jelínková. Podle odhadů bude návštěvnost o něco nižší než v předcházejících letech, konečná čísla ale ještě nejsou k dispozici.

Nedělní program začal mší o sedmé ráno. Návštěvníci si pak mohli vyzkoušet ruční přepisování bible, soutěže ve fotbalových dovednostech a další. Den vyvrcholí Večerem lidí dobré vůle, tedy slavnostním večerem za účasti hudebníků, vystoupí třeba Hradišťan, Jiří Pospíchal and Slovácký komorní orchestr, členové Filharmonie B. Martinů Zlín s dirigentem Stanislavem Vavřínkem a další.

Související obsah


V pondělí do Velehradu zavítá pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, aby vedl poutní mši svatou o půl jedenácté dopoledne. Na třetí hodinu je naplánovaná řeckokatolická liturgie. Další mše pak následují v úterý a ve středu. Počet účastníků mší není nijak omezený.

Program na poutním místě ve Velehradě na Uhreskohradišťsku začal již v pátek otevřením výstavy Po stopách sv. Cyrila a Metoděje a řeckokatolickou liturgií.

Od středy do neděle se také lidé mohli přihlásit na dvě různé poutě na Velehrad. Ty slouží jako poděkování svatým Cyrilu a Metoději, s prosbou, aby jejich dědictví opravdu žilo, a zvláště za mír, církev, vlast a rodiny a mládež a za překonání pandemie s prosbou za další Boží ochranu. Další podrobnosti k programu naleznete zde.

Jako každý rok ale bude připravená i světská zábava. "Na letošní pouti budou opět tradiční kolotoče na Buchlovské a pestrá paleta zboží a občerstvení na stáncích okolo poutního areálu," uvedla obec na svých stránkách.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz