Zahraničí

Ukrajinské vojačky na podpatcích. Veřejnost i opozice se bouří

Ukrajinské vojačky na podpatcích. Veřejnost i opozice se bouří
Zdroj: TV Nova

Vlnu rozhořčení mezi politiky i veřejností vyvolaly na Ukrajině fotografie, na kterých vojákyně pochodují v lodičkách na vysokém podpatku. Ty mají být nově, podle tamního ministerstva obrany, součástí uniformy. Podle kritiků se ale jedná o sexismus. Informovala o tom britská stanice BBC.

Beze zbraně, v upnutých tričkách a na vysokých podpatcích. Tak by podle ukrajinského ministra obrany měly nově vypadat ženy v armádě. Lodičky jako součást uniformy si ukrajinské vojákyně vyzkoušely už během nácviku na srpnovou přehlídku při oslavách třicátého výročí nezávislosti.

"Pochod v lodičkách je o něco těžší než v kanadách, ale snažíme se," uvedla podle zpravodajské agentury ministerstva ArmiaInform jedna z ukrajinských vojákyň. 

Jenže fotografie z nácviku na vojenskou přehlídku, které na facebooku zveřejnil ministr obrany Andrij Taran, u lidí vyvolaly spíše šok. Plány ministerstva nechat vojákyně pochodovat místo v kanadách na vysokých podpatcích kritizuje i tamní opozice.

Související obsah

"To, co jsme viděli na webových stránkách ministerstva obrany je totálně zvrácené. Pane ministře, vy vážně chcete, aby na třicáté výročí naší nezávislosti povinně pochodovaly v podpatcích? Doopravdy to naši armádu posune blíže ke standardům NATO?" obrátila se na Tarana místopředsedkyně sněmovny Olena Kondraťuková.

"Nerozumím tomu, proč by ministerstvo obrany mělo dávat přednost pochodování žen v podpatcích, místo aby například navrhlo neprůstřelné vesty šité ženám na míru," uvedla členka opozice Iryna Geraščenková. Ministrovi poslala na protest dámské lodičky na jehlovém podpatku s návrhem, aby v nich 24. srpna zkusil vydržet po celou dobu vojenské přehlídky.

Mezi politiky se ale našli i tací, kteří ministrův plán na novou součást úboru ukrajinských vojákyň podporují.

 

"Osobně považuji za normální, když ženy a dívky nosí podpatky. Jestli to armádu znepokojuje, tak berte v úvahu, že ty vojačky stále budou mít i uniformu," řekl jeden z poslanců.

Veteránka Marija Berlinská uvedla, že přehlídka by měla ukázat spíše bojeschopnost žen v armádě. Těch na Ukrajině aktuálně slouží více než 31 tisíc. Přes 4100 z nich má hodnost důstojnice.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz