Zajímavosti

Studie: S mléčnou čokoládou můžete zhubnout. Záleží, kdy si ji dáte

Studie: S mléčnou čokoládou můžete zhubnout. Záleží, kdy si ji dáte
Zdroj: Getty Images

Pokud milujete mléčnou čokoládu, ale vyhýbáte se jí kvůli obavám o štíhlou linii, vědci z Harvardovy univerzity pro vás mají dobrou zprávu. V rámci svého výzkumu zjistili, že vysoký příjem čokolády v ranních hodinách může pomoci se spalováním tuků.

Jíst každý den mléčnou čokoládu může znít jako recept na přibírání, studie zveřejněná v odborném časopise The FASEB Journal ale došla k jiným závěrům. Neurovědec Frank A.J.L. Scheer a expertka na výživu Marta Garauletová, kteří působí na Brigham and Women’s Hospital při Harvardově univerzitě, společně provedli výzkum na 19 ženách po menopauze.

Tyto ženy jedly každý den po dobu dvou týdnů 100 gramů mléčné čokolády buď ráno (do jedné hodiny po probuzení), nebo večer (do jedné hodiny před uložením se ke spánku). Výsledky mohou leckoho překvapit. Ani jedna skupina žen nepřibrala, přestože se zvýšil jejich příjem kalorií.

Ranní čokoláda snížila hladinu glukózy v krvi a vyvolala oxidaci lipidů. Večerní čokoláda ovlivnila metabolismus při ranním odpočinku a cvičení.

Související obsah

Obzvlášť zajímavé výsledky přinesla konzumace čokolády po probuzení. Vysoký příjem v ranních hodinách totiž podle studie může pomoci spalovat tuky a přispět tak k hubnutí.

"Výsledky prokázaly, že při konzumaci čokolády byly ženy méně hladové a měly menší touhu po sladkostech, zejména když si ji dávaly před spaním. A zatímco u nich došlo ke zvýšení energetického příjmu (542 kilokalorií navíc), po ranní konzumaci čokolády spontánně snížily svůj energetický příjem ad libitum o 16 %," stojí ve studii.

"Naše zjištění ukazují, že nejen co jíme, ale také kdy jíme může mít vliv na fyziologické mechanismy podílející se na regulaci tělesné hmotnosti," uvedl Scheer.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Píše se na Deník.cz