Krimi

V Nemilkově ukradli sochu vodníka. Byl to symbol vesnice, smutní místní

Obyvatelé malé vesničky Nemilkov u Mostu jsou velmi smutní. Od hasičské nádrže jim někdo ukradl sochu vodníka, která byla podle místních dominantou návsi.

Vodník opřený o pařez je pro místní symbolem vesnice. Socha z kovu byla u nádrže čtyři roky. Až do pondělního večera. Zbyly po ní hrnky, do kterých prý vodník sbíral dušičky.

"Den předtím jsem mu dal novou fajfku, natřel jsem ho znova a jestli se to někomu líbilo, když jel kolem, tak si pro něj večer přijel," posteskl si zhotovitel vodníka Oldřich Hájek.

"Místní jsou z toho rozčarovaní. Mazlí si tu vesničku. Máme tu novou sochu Panny Marie, nový kříž, jsme naštvaní, člověku je z toho smutno," prohlásil starosta obce Petr Pillár (ODS).

Související obsah

Vodník seděl na pařezu, dva muži ho prý uchopili a hodili s ním takovou silou, že rána byla slyšet až do sousedního domu. "Viděla jsem, že přicházeli tři, jeden byl plešatej, na toho si počkám, jestli se tu objeví, musí být z okolí. Najednou přijela dodávka, slyšela jsem zvuk, ránu, jak tam spadnul ten vodník, a odjeli," popsala událost svědkyně.

Uměleckým otcem vodníka je štukatér Karel Kaliba. Pokud zloději sochu nevrátí, prý ji nebude lehké znovu vyrobit. "Forma už není, ta už je zlikvidovaná, nelze tedy nahradit toho samýho," vysvětluje Kaliba.

Související obsah

"Ten vodník vytvářel takový genius loci, ducha místa. Bohužel byl ukraden a to si myslím, že je barbarský čin, který se může obyvatel dotknout," vyjádřil se odborník na folklor Petr Studnička.

"Jednání neznámých osob šetří policie jako podezření pro odcizení majetku," uvedla mluvčí policie Miroslava Glogovská.

Zdá se, že obec má na lapky soch smůlu. Před třemi roky v Líšnici, pod kterou Nemilkov spadá, někdo odcizil sochu Baby Jagy.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz