Počasí

Silné bouřky se přehnaly Českem, dva lidé zemřeli po pádu stromu

Varování meteorologů před extrémně silnými bouřkami se naplnilo. Hasiči hlásí přes tisícovku výjezdů, bez elektřiny se ocitly desítky tisíc lidí. Přes jih Vysočiny se pravděpodobně přehnala supercelární bouřka, informovali meteorologové. Na Písecku spadl strom na auto, dva lidé zemřeli a dvě děti jsou zraněné. Došlo i na evakuace dětských táborů. Na několika místech vystoupaly hladiny vodních toků na 3. stupeň SPA.

Hasiči po celé republice vyjížděli v období od čtvrtečních 15 hodin do páteční sedmé hodiny ráno k celkem 1227 událostem. Nejvíce bouřky zasáhly Vysočinu, Jihočeský, Pardubický, Středočeský, Plzeňský, Královehradecký a Prahu. Vydatný déšť zasáhl i jižní Moravu, kterou před dvěma týdny zpustošilo tornádo.

"Přes jižní části Vysočiny postupuje k severovýchodu pravděpodobná supercelární bouřka s možností přívalových srážek a velkých krup. Buňka prozatím neslábne, doporučujeme sledovat meteorologický radar,” varoval před šestou hodinou večer ČHMÚ. A obavy meteorologů se naplnily. Kroupy dosahovaly průměru okolo čtyř centimetrů.

Na síle bouřky nabraly také na západě Česka. Bouřky na Písecku mají oběti. Dva lidé zemřeli po pádu stromu na auto. "V obci Čížová na Písecku spadl na auto strom. Dva lidé bohužel zemřeli. Místem se prohnala silná bouřka," řekla TN.cz Kamila Čuřínová Ingrišová. Dvě děti jsou zraněné, skončily v péči záchranářů. Zemřelí nebyli jejich rodiče, uvedla policie.

"Okolnosti této dopravní nehody jsou tragické. Na místě jsme zjistili, že muž a žena, kteří při nehodě přišli o život, zastavili a nabídli pomoc dětem, které se i s rodiči schovávaly před bouří. Děti nastoupily, rodiče zůstali venku a za pár minut spadl na auto strom," dodala Čuřínová Ingrišová.

 Řádění bouřek jsme sledovali on-line:

 

Téměř dvě stovky výjezdů hlásí hasiči z Pardubického kraje. Řešili vyplavené domy, chaty i zahrady. "Během silné bouřky jsme likvidovali požár trafostanice v Hlinsku, odčerpávali vodu ze zatopeného sklepa chaty a garáže v Horním Bradle. V Hlinsku-Koutech spadl strom na dům. Osoby byly v době pádu uvnitř objektu. Dle našich informací se nikomu nic nestalo. V Hlinsku – Srní spadl strom na kamion. V dalších několika případech v Hlinsku tekla voda střechou do domů, když vítr utrhl plechy ze střechy," sdělila mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Královéhradečtí hasiči za sebou mají zhruba 90 výjezdů. Řešit museli spadlý strom na koleje u Provodova-Šonova, do kterého narazil nákladní vlak a dokonce řešili i evakuaci dvou dětských táborů.

"Ve dvou případech poničila bouře dětské tábory a jejich okolí natolik, že organizátoři požádali o pomoc s evakuací dětí. Hasiči zasahovali nejprve v dětském táboře u obce Liberk, části Prorubky na Rychnovsku a dále u Vernéřovic na Náchodsku. V obou případech sváželi děti ze zasažených oblastí převážně dobrovolní hasiči pomocí dopravních automobilů. Nikdo z dětí nebyl zraněn," sdělila mluvčí hasičů Martina Götzová.

Uděřily silné bouřky i u vás? Fotografie nebo videa můžete posílat na e-mailovou adresu zpravy@nova.cz.

Související obsah

Komplikace byly také na pražském Letišti Václava Havla, cestující čekali na zavazadla dlouhé desítky minut. 

 

Výstraha před extrémně silnými bouřkami platila od čtvrteční 15. hodiny do půlnoci pro části Vysočiny, Jihočeského a Královéhradeckého kraje a celý Pardubický kraj. Od 17. do půlnoci pak pro Dačice v Jihočeském kraji a části Vysočiny (Bystřice nad Pernštejnem, Jihlava, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Nové Město na Moravě, Telč, Třebíč, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou).

 


 

33 tisíc domácností je bez proudu


Kvůli silným bouřkám je nyní v Česku bez elektřiny asi 25 tisíc odběratelů společnosti ČEZ. Firma EG.D eviduje po bouřkách 8000 domácností bez proudu. Největší škody jsou na Pelhřimovsku, Humpolecku a Jihlavsku.

Zdroj: ČHMÚ

 

Extrémní stupeň nebezpečí kvůli povodním

ČHMÚ v pátek ráno vyhlásil na několika místech stav povodňového ohrožení. V Plzeňském kraji vlivem přívalových dešťů vystoupala řeka Úslava v Koterově na 3. SPA. "V důsledku dotoku z horních částí povodí očekáváme ještě další vzestup hladin. Voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti, komunikace, může omezit lidskou činnost a působit škody v krajině a na majetku," uvedl ČHMÚ a upozornil, že vlivem podmáčené půdy se může snížit stabilita stromů.

V nejbližších hodinách hrozí rychlé vzestupy hladin nejen na tocích v povodí Úslavy, ale i Klabavy. S vysokou
pravděpodobností dojde v brzkých ranních hodinách k překročení 3.SPA i v Hrádku na Klabavě. V některých dalších krajích může být překročen 1. SPA.

Zdroj: ČHMÚ

 

"Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty a podobně," dodává.

Související obsah

Před velmi silnými bouřkami, které mohou trvat až do pátečního rána, varují meterologové v Moravskoslezském kraji. Pro Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj
platí výstraha před silnými bouřkami až od sobotní půlnoci.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Krátká zpráva

Evropský parlament udělil Sacharovu cenu Alexeji Navalnému

Evropský parlament udělil ve středu Sacharovu cenu za svobodné myšlení ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému. Ten je momentálně vězněn v ruském vězení. Parlament ocenil jeho boj za svobodu a demokracii.

Píše se na Deník.cz