Zajímavosti

Časté užívání telefonu zvyšuje riziko vzniku rakoviny, ukázala nová studie

Časté užívání telefonu zvyšuje riziko vzniku rakoviny, ukázala nová studie
Ilustrační obrázek Zdroj: Profimedia

Nejnovější studie vědců ukázala, že nadměrné užívání mobilních telefonů může být mnohem nebezpečnější, než se původně myslelo. V některých případech může totiž podpořit vznik rakoviny.

Nový výzkum vědců z americké Univerzity v Berkeley ukázal silnou spojitost mezi používáním mobilních telefonů a vznikem rakoviny mozku. 

Vědci podrobně prozkoumali výsledky 46 různých výzkumů po celém světě a zjistili, že používání mobilního telefonu více než 17 minut denně po dobu deseti let zvýšilo riziko nádorů až o 60 procent. Výzkumníci zároveň poukázali na to, že dlouhodobé používání mobilního telefonu zdvojnásobilo možnost vzniku rakoviny mozku.

Související obsah

"Používání mobilních telefonů zdůrazňuje řadu otázek veřejného zdraví a ve vědecké komunitě se mu bohužel dostalo malé pozornosti," řekl vědec Joel Moskowitz, který se na výzkumu podílel.

Většina populace totiž netuší, že naše smartphony vytváří malé množství radiace a radiových vln. Odbornníci proto doporučují, aby lidé v případě, že mobil nepoužívají, ho měli v režimu letadla. 

Dále se také doporučuje, aby lidé během volání nedrželi telefon u hlavy a místo toho použili funkci reproduktoru nebo sluchátka.

Přes milion Čechů plánuje digitální detox, čas tráví raději s přáteli. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz