Zajímavosti

Časté užívání telefonu zvyšuje riziko vzniku rakoviny, ukázala nová studie

Časté užívání telefonu zvyšuje riziko vzniku rakoviny, ukázala nová studie
Zdroj: Profimedia

Nejnovější studie vědců ukázala, že nadměrné užívání mobilních telefonů může být mnohem nebezpečnější, než se původně myslelo. V některých případech může totiž podpořit vznik rakoviny.

Nový výzkum vědců z americké Univerzity v Berkeley ukázal silnou spojitost mezi používáním mobilních telefonů a vznikem rakoviny mozku. 

Vědci podrobně prozkoumali výsledky 46 různých výzkumů po celém světě a zjistili, že používání mobilního telefonu více než 17 minut denně po dobu deseti let zvýšilo riziko nádorů až o 60 procent. Výzkumníci zároveň poukázali na to, že dlouhodobé používání mobilního telefonu zdvojnásobilo možnost vzniku rakoviny mozku.

Související obsah

"Používání mobilních telefonů zdůrazňuje řadu otázek veřejného zdraví a ve vědecké komunitě se mu bohužel dostalo malé pozornosti," řekl vědec Joel Moskowitz, který se na výzkumu podílel.

Většina populace totiž netuší, že naše smartphony vytváří malé množství radiace a radiových vln. Odbornníci proto doporučují, aby lidé v případě, že mobil nepoužívají, ho měli v režimu letadla. 

Dále se také doporučuje, aby lidé během volání nedrželi telefon u hlavy a místo toho použili funkci reproduktoru nebo sluchátka.

Přes milion Čechů plánuje digitální detox, čas tráví raději s přáteli. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz