Počasí

Série silných bouřek potrvá déle, varuje ČHMÚ. Místy hrozí záplavy

Český hydrometerologický ústav (ČHMÚ) v úterý zpřísnil a rozšířil výstrahu před velmi silnými a silnými bouřkami. Přes některé oblasti na severu a severozápadě republiky může přejít i více bouřek za sebou, meteorologové varují před přívalovými srážkami s úhrny dokonce vyššími než 80 milimetrů.

V úterý překročí teploty zejména v Jihomoravském a Zlínském kraji 31 °C, na jihu Moravy mohou dosáhnout až 34 °C. Odpoledne a večer bude od jihozápadu zvolna postupovat pásmo silných až velmi silných bouřek s přívalovými srážkami, nárazy větru kolem 70 km/h a kroupami.

"Jednotlivé bouřkové buňky (tvořící toto pásmo bouřek) se budou pohybovat k severu až k severozápadu, takže přes některé oblasti může přejít i více bouřek po sobě. Nejnebezpečnějšími projevy proto budou přívalové srážky s úhrny 40 až 80 mm, výjimečně i vyššími," varuje ČHMÚ.

Hasiči se tak připravují na další práci. "Stále ještě vyjíždíme k zásahům na popadané stromy a vzhledem k předpovědi počasí je možné, že se počet zásahů ještě zvýší. Jednou z posledních událostí, bylo odstranění dvou smrků, které padly na chatu v rekreační oblasti nedaleko Ždírce," sdělil mluvčí hasičů Plzeňského kraje Petr Poncar.

Zdroj: HZS Plzeňský kraj

Během noci na středu postoupí bouřkové pásmo až nad Českomoravskou vrchovinu a do východních Čech. Pak se situace začne pozvolna uklidňovat. Přes den ale meterologové opět očekávají další silné bouřky prakticky v celé České republice.

Související obsah

Vzhledem k vyššímu množství srážek může hlavně v noci na středu docházet k výraznějším vzestupům, zejména na menších tocích. "V povodí Berounky, Ohře, na přítocích dolního Labe, v povodí horní Vltavy a Otavy může z důvodu předchozího nasycení docházet k překročení 1. SPA. V povodí Klabavy a Úslavy je v důsledku předchozích srážek půda velmi nasycená a vzestupy mohou být okamžité a prudké, nelze vyloučit překročení 2. SPA," upozorňuje ČHMÚ.

Výstraha před velmi silnými bouřkami od úterní šesté hodiny večer do středeční třetí hodiny ráno platí pro Prahu a části Středočeského, Libereckého kraj, Jihočeského a Ústeckého kraje. V Plzeňském, Karlovarském a místy i ve zmiňovaném Jihočeském kraji s Ústeckým mohou dorazit bouřky už ve tři hodiny odpoledne.

Pro kraje Pardubický, Jihomoravský, Královéhradecký a Vysočinu platí na stejné období výstraha před silnými bouřkami. Ty se ale mají během středy vrátit a řádit prakticky v celé republice.

Současně je vyhlášená povodňová pohotovost pro části Plzeňského kraje. První stupeň povodňové aktivity může být ale překonán i v krajích Středočeském, Jihočeském, Karlovarském a Ústeckém. 

Výstraha před bouřkami a povodněmi:

Zdroj: ČHMÚ

Česko sužují silné bouřky už několik dnů. Ty poslední vyvracely stromy, lidé spatřili i několik tromb. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz