Domácí

Kolik dostanete a kdy máte nárok na důchod

Kolik dostanete a kdy máte nárok na důchod
Zdroj: Getty Images

Chcete zjistit, kdy budete mít nárok na starobní důchod nebo kolik bude měsíčně vaše penze činit? Právě to umožní lidem nová služba na online portálu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Díky Informativní důchodové aplikaci (IDA), která je zatím v testovacím provozu, se lidé mohou snadno dozvědět důležité informace, které se týkají jejich důchodového pojištění. "Rychle a jednoduše zjistíte, jaký je váš důchodový věk (u žen i s ohledem na počet dětí) a jaký je případný počet let pojištění, který ještě musíte získat pro nárok na starobní důchod,“ uvádí na webu Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).


Do aplikace je možné se přihlásit přes elektronickou identitu nebo datovou schránku. Poté se na obrazovce objeví základní informace, jako je rodné číslo nebo datum narození. U mužů služba navíc okamžitě vyhodnotí, kdy má dotyčný nárok na starobní důchod a zda už také dosáhl důchodového věku.

Související obsah


Ženy navíc musí povinně vyplnit počet narozených dětí i jejich data narození. Právě tyto informace jsou podstatné například pro určení důchodového věku.


Po vyplnění veškerých náležitostí se následně dozvíte, zda máte odpracováno dost, abyste dosáhli na starobní důchod. Pokud ještě nárok nemáte, zjistíte, kolik let a dní vám do důchodu zbývá.

V neposlední řadě aplikace také vypočítá odhad výše starobního důchodu. Je však důležité upozornit, že hodnota je pouze orientační.

Podívejte se v reportáži, jak by v budoucnu mohla vypadat penze podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD):

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz