OBCHODNÍ SDĚLENÍ – Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah

9 kroků, na které nesmíte zapomenout při pojišťování domácnosti

9 kroků, na které nesmíte zapomenout při pojišťování domácnosti

Pojištění domácnosti je výborné pro váš klid i v těžších chvílích. Ale jen pokud je správně nastavené. Na co nezapomenout při sjednávání pojištění domácnosti?

Sjednávání pojištění domácnosti se může zdát poměrně složité. Jak to udělat, abyste na nic ve vašem pojištění domácnosti nezapomněli? Připravili jsme pro vás návod, co si pohlídat, abyste si mohli být svým pojištěním jistí. Při hledání a jeho sjednávání se můžete také obrátit na důvěryhodného srovnávače pojištění, který vám pomůže vybrat pro vás nejvýhodnější pojištění domácnosti.

Pojištění domácnosti – co zahrnuje?

Pojištění domácnosti je majetkové pojištění, kterým se pojišťuje vybavení bytu, domu, ale i garáže. K tomu, abyste si zřídili pojištění domácnosti, nemusíte být vlastníkem nemovitosti. Je možné sjednat jej samozřejmě i samostatně. Podívejte se, co vše může být součástí pojištění domácnosti.

Pojištění domácnosti se často sjednává společně s pojištěním odpovědnosti. V případě sjednání pojištění nemovitosti bývá zase pojištění domácnosti povětšinou sjednáno společně. Rozdíl mezi pojištěním domu a pojištěním domácnosti si můžete přečíst kupříkladu ve vysvětlujících podstránkách na portálech srovnávačů pojištěním.

Na co nezapomenout?

Pojištění domácnosti je komplexní záležitost a nedá se říct, že by byl jediný seznam toho, co v pojištění mít. Každý případ je individuální a je proto vhodné oslovit odborníky, kteří mají s pojištěním domácností zkušenosti a pomocí otázek vás navedou tak, abyste u pojištění domácnosti na nic nezapomněli.

1. Nezapomeňte na pojištění domácnosti

První rada je, abyste na pojištění domácnosti nezapomněli a sjednali si ho. Ačkoliv se to nezdá, až polovina bytů a třetina domů není pojištěna. Jenže nehody se stávají. Vytopené byty tekoucí pračkou nebo prasklým přívodem jsou častější, než se může zdát.

2. Nezapomeňte na rizika

Zvažte veškerá rizika, která se vás týkají. Kromě běžných rizik jako jsou krádeže a loupeže a požár, přírodní živly jako je krupobití, blesk či pád stromu, na která nikdo při sjednávání pojištění nezapomene, zvažte také riziko vandalismu. Do pojištění domácnosti patří i poškození sanitárního zařízení, rozbití skla, a to nejen oken, ale třeba i varné desky, nebo skla nábytku. Dejte si také pozor na to, jak je pokryto riziko povodní a záplav, případně dalších škod způsobených vodou.

3. Asistenční služby

Nezapomínejte ani na pomocníka v podobě asistenčních služeb. Možná vám přijde, že si v případě potřeby zařídíte vše sami, ale není nad to mít jeden kontaktní bod, který vám s řešením pomůže. U většiny pojištění domácnosti asistence bývá. Liší se ale roční limit asistenčních služeb, které máte v ceně. Pomoci se dočkáte v typických situacích jako jsou zabouchnuté dveře, ale také pro pozáruční servis elektroniky, přivolání opraváře, nebo i odborníka na počítač.

4. Nezapomínejte na správně nastavené limity

Nastavení pojistných limitů je zásadní krok. Pokud majetek přeceníte, budete platit zbytečně vysoké pojistné. Pojistné plnění vám stejně nebude vyplaceno vyšší, než jaká je skutečná škoda. Při podhodnocení majetku budete mít nižší pojistné, při pojistné události vám bude pojistné plnění ale sníženo ve stejném poměru, jakým jste domácnost podpojistili.
Při nastavování limitů si projděte byt, sepište si veškerý majetek, a to včetně knih, a sečtěte si jejich hodnotu. Při výpočtu dále vycházejte z podlahové plochy bytu.

5. Sublimity

Pod celkovou pojistnou částkou může být ve smlouvě sublimit. Sublimit představuje část celkového pojistného, který se vztahuje k určitému majetku. Často se sublimit týká škod na elektronice.6. Cena – ale jaká?

U pojištění nestačí jen říct, že hodnota televize je 20 000 Kč. Možnosti cen jsou tři. Pokud vyberete novou cenu, za zničené věci získáte takovou částku, abyste si mohli koupit věci nové. U obvyklé ceny se pracuje s částkou, za kterou byste majetek v daný moment prodali. Časová cena pak znamená, že se zohledňuje opotřebení.

7. Aktualizujte!

Když jste věnovali sestavení pojistné smlouvy tolik energie a máte tu pravou, pracujete i na její aktuálnosti. Majetek obměňujete, kupujete nový, nebo něco vyřadíte, prodáte. Při každé větší rekonstrukci se aktualizaci také věnujte. Jednou za dva roky pro jistotu vaše pojištění překontrolujte a přepočítejte, jestli od pojišťoven nemůžete dostat novou zajímavější nabídku, ale hlavně aby nastavené částky odpovídaly skutečnosti. Využijte klidně srovnávače, nebo odborníky z Centra pojištění domu.

8. Nezapomeňte oznámit změny v pojištění domácnosti

Ačkoliv to může znít jako poměrně nedůležité, věnujte čas i aktualizaci jiných informací pojistné smlouvy než pojistným limitům a částce. Např. platit pojistné po zemřelém a pokračovat tak v jeho pojištění se může zdát logické, ale úmrtím pojistníka dochází k zániku původní smlouvy a pokračovat v placení nedává smysl.

9. Uchovávejte důležité účty

Nezapomeňte si uchovávat účtenky a faktury a smlouvy od zakoupených věcí, ideálně v elektronické podobě mimo místo pojištění – v případě požáru budete mít k dispozici na bezpečném místě zálohu. Není nutné doložit u všech věcí jejich hodnotu – pojišťovny mají určitý limit, který vyplatí v případě, že u pojištěné věci není klient schopen prokázat hodnotu (obvykle jde o 30 000 až 50 000 korun).

Sjednávání pojištění domácnosti nemusí být detektivka. Zvládnete to i sami pomocí srovnávače pojištění domácnosti .

Komerční článek
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Pr článek

Důležité Události

Píše se na Deník.cz