OBCHODNÍ SDĚLENÍ – Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah

Jaký je rozdíl mezi pojištěním domu a pojištěním domácnosti?

Jaký je rozdíl mezi pojištěním domu a pojištěním domácnosti?

Chcete uzavřít pojištění domu a nevíte, jestli si máte pojistit i domácnost? Nebo jste nájemce bytu (či podnájemníkem ve družstevním bytě), a nevíte, jestli máte pojistit i nemovitost?

Rozdíl mezi pojištěním domu a pojištěním domácnosti není triviální ani pro zkušené pojišťováky z pojišťoven. Nicméně, důležité je uvědomit si rozdíl už při sjednávání pojistné ochrany majetku. Chyba ve výběru produktu nebo opomenutí některého připojištění může ve svém důsledku přijít draho.

Pojištění domu

Pojištění domu je pojištěním budovy a příslušenství, popř. pojištěním vedlejších staveb jako je garáž, vinárnička na pozemku, bazén, nebo přístřešek. Pojištění domu kryje zejména požár, vichřici, povodeň, krupobití, zemětřesení, náraz vozidla a případně i jiné živly. Zajímavým nadstandardem pojištění domu, obvykle označovaném např. jako VIP, nebo speciální pojištění, může být i proplacení náhradního ubytování pojišťovnou v případě, že je váš dům neobyvatelný z důvodu pojistné události.

Pojištění domu je obvykle součástí širší větve pojistných produktů u pojišťoven, která se označuje jako pojištění majetku a odpovědnosti.

Pojištění domácnosti

„Vnitřek“ rodinného domu, tj. movité věci jako nábytek, elektro, cennosti, počítače, mobily, případně i odpovědnost osob obývajících dům, nebo dokonce někdy i zvířat, se pojišťuje samostatně jako pojištění domácnosti, nebo společně v „balíčku“ s pojištěním rodinného domu.

Příklady z praxe

Zajímavým příkladem, který někdy používají zkušení školitelé a produktoví manažeři pojišťoven, je takovéto vysvětlení rozdílu mezi pojištěním domu a pojištěním domácnosti:

Představte si dětský domeček pro panenky „vybavený“ nábytkem, obrazy, televizorem, kuchyňským zařízením.... Když tento dětský domeček zvednete a vytřesete z něj vnitřek, tj. nábytek, televizor atd., zůstane vám v ruce samotný domeček – ten se pojišťuje pojištěním domu. To, co jste vyklepali ven z domečku, se pojišťuje pojištěním domácnosti.

I když je tento příklad značně zjednodušený, představuje zajímavou pomůcku pro pochopení rozdílu mezi pojištěním domu a pojištěním domácnosti.

Jedná se však o velice složitý pojistný produkt. V reálném světě je sjednání pojištění domu a pojištění domácnosti mnohem náročnější, pokud chcete dosáhnout optimálního pojistného krytí.

Jak na to?

Majitel domu, který v nemovitosti zároveň žije, by si správně měl sjednat nejen pojištění domu, ale i pojištění domácnosti. V opačném případě nebude pojistně kryt např. na vytopení, které mu poškodilo i nábytek nebo televizor. Kryty v takové chvíli budou jen pevné součástí domu jako elektroinstalace, zdi, parkety, a to v rámci pojištění domu.

V případě nájemníka bytu nebo nemovitosti, který patří jinému majiteli, by si měl nájemník sjednat pojištění domácnosti. Pojištění domácnosti kryje zařízení a věci, které si do bytu nebo nemovitosti sám přinesl a které jsou v jeho vlastnictví. Nicméně je vhodné, aby měl v rámci pojištění domácnosti sjednáno i připojištění odpovědnosti za škodu, kterou způsobil na majetku majiteli bytu nebo nemovitosti.

V případě pojistné události na nemovitosti, kterou způsobil nájemník, by správně měl uplatnit majitel své pojištění domu (nemovitosti), a jeho pojišťovna by měla tzv. regresem požadovat plnění od pojišťovny, u které má pojištěnou domácnost a svou odpovědnost nájemník.

Komerční článek
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Pr článek

Důležité Události

Píše se na Deník.cz