Zahraničí

JAR zmítají krvavé nepokoje, v ulicích je armáda. Zemřely desítky lidí

Jihoafrická republika čelí nejhorším násilnostem od ukončení rozdělení společnosti podle barvy pleti před 27 lety. Protesty a rabování propukly poté, co ve vězení skončil bývalý prezident Zuma, který se vyhýbal soudům. Stávající prezident Ramaphosa do terénu povolal armádu. Během násilností už zemřelo nejméně 30 lidí.

Ulice jihoafrických měst zachvátil chaos. Stovky lidí vtrhávají do velkých nákupních center i menších obchůdků a odnášejí pryč zboží - potraviny, nábytek nebo třeba elektroniku. Policistům, kterých je v ulicích nedostatek, nezbývá než rabování přihlížet a po davech pálí gumovými projektily.

Rozbuškou násilností se stalo minulý týden zatčení jihoafrického exprezidenta Zumy, který má za pohrdání justicí nastoupit na 15 měsíců do vězení. Situace v zemi eskalovala o víkendu. Přetížené policii mají proto nově pomoci tisíce vojáků.

"Jako vrchní velitel jihoafrických ozbrojených sil jsem dnes povolil nasazení členů obranných sil, aby podpořili jihoafrické policejní složky. Nebudeme váhat se zatýkáním a stíháním těch, kteří se takovýchto činů dopustili," pohrozil úřadující prezident Cyril Ramaphosa.

Související obsah

Během nepokojů už zemřely desítky lidí. Někteří z nich kvůli zraněním, která jim způsobily gumové projektily. Jednou z obětí je i patnáctiletý chlapec. Okolo osmi set lidí úřady zadržely.

Centrem nepokojů je region KwaZulu-Natal, odkud exprezident Zuma pochází. Banky, obchody i čerpací stanice v oblasti jsou zavřené.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Kateřina Šimáčková zvolena soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Shromáždění Rady Evropy v úterý podle informací České justice zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) za Českou republiku. Šimáčková se stane třetím soudcem ESLP za Českou republiku. Úřadu se ujme po Aleši Pejchalovi, kterému končí mandát 31. října.

Píše se na Deník.cz