Zahraničí

Konec jízdy načerno! Označení je prý rasistické, v Německu ho změní

Konec jízdy načerno! Označení je prý rasistické, v Německu ho změní
Zdroj: Profimedia

V Mnichově a Berlíně se už nebude jezdit načerno! Je to prý rasistické, tak se německá města rozhodla, že tento termín vynechají. Termín jízda načerno se používá běžně pro lidi, kteří ve veřejné dopravě jezdí bez platné jízdenky. Německá města se ale rozhodla, že tento výraz už používat nebudou, protože by to lidé mohli vnímat jako rasistickou urážku. Česká města o tomto neuvažují a považují to za nesmyslné.

Donedávna byl výraz Schwarzfahren (jízda načerno) v Německu běžným výrazem pro jízdu bez platného jízdního dokladu. To se ale změní, protože to má podle německých médií dvojí význam. A ten druhý má právě rasistický podtext.

A tak se některé německé dopravní podniky rozhodly, že výraz Schwarzfahren už používat nebudou, stejně jako termín Schwarzfahrer (černý pasažér). Tyto termíny plánují zcela vynechat.  "Antirasistické skupiny poukazují na to, že černá barva je často v německém jazyce používána s negativním rasovým podtextem," uvedl berlínský dopravní podnik.

Související obsah

Například Iniciativa Schwarze Menchen in Deutschland (Iniciativa černí lidé v Německu) požaduje, aby se takové používání nevynucovalo a jízdu načerno nahradil termín jízda bez jízdenky. "Termín jízda načerno má pro černochy negativní rezonanci," uvedl mluvčí iniciativy Tahir Della tiskové agentuře AFP. Podle něj je to spojeno se skutečností, že černá v tomto kontextu znamená něco negativního.

"Jízda načerno stojí 60 euro!" Takové plakáty visí v německých podchodech, v dopravních prostředcích i ve městech. Mnichovský dopravní podnik všechny takové už odstranil. Deníku Bild podnik sdělil, že se jedná o opatření "pro modernější komunikaci". Reklamní slogan nyní zní "Poctivý jezdí nejdéle".

Slovní spojení "jízda načerno" zakázali také v Berlíně. I tam se nyní mluví o jízdě bez platného lístku. Podle německého lingvisty Erica Fusse ale výraz Schwarzfahren (jízda načerno) pochází ze slova "shvarts" (z jidiše chudoba). Má popisovat tedy lidi, kteří jsou příliš chudí na to, aby si lístek koupili, nikoliv lidi s tmavou pletí.

Související obsah

Dopravní podniky v Česku to oproti těm německým nevnímají jako problém. "Běžně používáme výraz cestující bez platného jízdního dokladu. Hovorově se jízda načerno ve městech často říká, ale nikdo tím nemyslí žádný rasistický podtext. Oficiálně takové výrazy ale nepoužíváme," uvedla mluvčí Dopravního podniku města Brna Hana Tomaštíková.

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) byl ve vyjádření ještě ráznější. "Slovo černý ve slovním spojení černá jízda, černá práce apod. má dle slovníku nespisovné češtiny původ v 19. století a vyjadřuje, že se něco děje nekale, pod rouškou tmy, za černé noci, tudíž pokoutně. Nikoliv že by mělo jakékoliv spojení s národností, barvou pleti či dokonce rasistický podtext," stojí si za výrazem vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík.

"Dle našeho mínění je výraz černý pasažér v české společnosti běžně užívaný a srozumitelný bez dalších negativních konotací na rasu či národnost. Je nám líto, pokud někdo hledá, nebo dokonce přisuzuje, tomuto slovnímu spojení jiný význam, než ve skutečnosti má," doplnil Šabík.

V Německu se nejedná o první změnu používaných výrazů. Letecká společnost Lufthansa už například nebude používat oslovení pasažérů na palubě "Dámy a pánové". Podle mluvčího se bude používat spíše "Vážení hosté" nebo "Dobrý den" k přivítání lidí v letadle. Cílem je, aby oslovení bylo genderově citlivé a vyvážené.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz